• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks gumijas zābakos sausā laukāLatgalē man gumijnieki lieti noderēja... Foto: Shutterstock

Kurš teica, ka Latvija ir maza? Latgali nomocījušas lietavas, kurzemniekus – sausums

Pagājušajā nedēļā sanāca padzīvoties pa Austrumlatviju, Latgali – arī pārdesmit kilometru no vietas, kur jūlija sākumā plosījās viesuļvētra (šeit). Latgales zemnieki tajās dienās nodarbojās ar “zagšanu” – izmantoja nedaudzās saulainās stundas, lai gatavotu ziemai sienu – tieši tā, nopļauto zāli burtiski “zaga” lietum.     

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Izrādās, ka tajā pašā laikā Dienvidrietumkurzemi ar “apsēdis” sausums. It kā nieka pārsimt kilometru, bet Rucavas novada domes deputāti ārkārtas domes sēdē nolēma lūgt valdību izsludināt ārkārtējo situāciju novada teritorijā. Šāds lēmums pieņemts tāpēc, ka ka maijā, jūnijā un jūlijā Rucavas novada teritorijā nokrišņu daudzums bijis nepietiekams augu normālai veģetācijai, attīstībai un augšanai, tāpēc virkne zemnieku un zemnieku saimniecības “Timbras” un “Lendumi” oficiāli lūgušas novadā izsludināt ārkārtas situāciju.

Kurzemē daudzviet lauksaimniecības zemes ir izkaltušas, bet augi novārguši vai pilnībā iznīkuši. Atjaunotie zālāji izdeguši un dod mazāku ražu, šajā laikā lopkopības produkcijas apjoms ir samazinājies un turpina kristies, zālāju atāls neaug, tātad radušos zaudējumus nav iespējams atgūt, lasāms novada domes sēdes protokolā.

Likuma “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”  4. panta otrā daļa nosaka, ka ārkārtējo situāciju var izsludināt tāda valsts apdraudējuma gadījumā, ja būtiski apdraudēta saimnieciskās darbības drošība, 5. panta pirmā daļa un 6. panta pirmās daļas 3. punkts –, ka pašvaldības dome var lūgt izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru izsludina Ministru kabinets uz noteiktu laiku, bet ne ilgāk par trim mēnešiem.

Nedomāju, ka valdība labprāt sludinās ārkārtas stāvokli – tad nāksies meklēt, kur ņemt naudu kompensācijām. Bet var jau būt, ka šoreiz ministri “nenoraksies” tīrās fiskālistu pozīcijās un ieklausīsies zemniekos. Lai nu kā, vienīgais, ko pavisam noteikti nevarēs izdarīt neviena valdība – “pārsūtīt lieko slapjumu” no valsts austrumiem uz rietumiem.

Tavs komentārs par rakstu: