• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Dzeltenās vestes" bloķē Francijas šoseju Latvijā tie būtu "teroristi", kas jāspundē cietumā. Foto: Renaud Joubert/charentelibre.fr

Lai dzīvo «dzeltenās vestes»! Francijas valdība piekāpjas protestētājiem

Francija atsakās no jebkādām degvielas nodokļa celšanām 2019. gadā, ir paziņojis vides, ilgtspējīgas attīstības un enerģētikas ministrs Fransuā de Rižī (François de Rugy).

1. janvārī plānotā degvielas nodokļa celšana "ir atcelta uz [visu] 2019.gadu", ministrs pavēstīja telekanālam BFM TV.

Tādejādi franči ir nodemonstrējuši visai Eiropai – un, protams, arī Latvijai –, ka plaši un nebūt ne nevardarbīgi protesti ir pietiekami efektīvs instruments cīņā pret varas lēmumiem: šādu lēmumu pieņemt Francijas valdību piespieda vairākas nedēļas ilgušie vardarbīgie protesti pret ienākumu samazināšanos, kurā protestētāji vaino prezidentu Emanuelu Makronu (Emmanuel Macron) un Eduāra Filipa (Édouard Philippe) “labēji centrisko” valdību.

Francijas premjerministrs Filips iepriekš bija izziņojis jaunu piekāpšanos "dzelteno vestu" protesta kustībai, solot, ka 1. janvārī plānotā degvielas nodokļa celšana tiek atlikta vismaz uz sešiem mēnešiem. Tomēr Filipa paziņotais valdības lēmums neatstāja lielu iespaidu uz protestētājiem, kas to nodēvēja par "pirmo soli" un solīja cīņu turpināt.

Tā dēvēto "dzelteno vestu" (gilets jaunes) kustību sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsās daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar prezidenta Makrona politiku.

Protesti sākās pagājušajā mēnesī, auto īpašnieku paužot sašutumu par plānoto degvielas nodokļa paaugstināšanu. Taču pakāpeniski protestos sāka skanēt arī citi saukļi, aktīvistiem norādot, ka prezidenta Makrona valdībai vienkāršo cilvēku problēmas nerūp.

Bez šaubām, degvielas nodokļa atlikšana ir tikai pagaidu risinājums, kas, visdrīzāk, ļaus panākt tikai nestabilu pamieru. Gan Filipam, gan Makronam jārēķinās ar to, ka, mēģinot paaugstināt nodokļus pēc gada, viņi riskēs aktivizēt "dzeltenās vestes".     

Tavs komentārs par rakstu: