• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks".Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks". Publicitātes attēls: Gors

Latgales kultūras cilvēki un norises saņēmuši «Boņukus»

Svinīgā ceremonijā Latgales vēstniecībā “Gors” godināti desmit Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2021. gadā. Balva par mūža ieguldījumu pasniegta kordiriģentam Jānim Grudulam, informē lsm.lv. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Balvas pasniegšanas ceremoniju vadīja komiķis Jānis Skutelis. Skatītājus klātienē un tiešraidē TV priecēja grupas “Bez PVN”, “Muosys”, “Jakob Noiman Band”, “Varang Nord”, “Saucējas”, mūziķes Ūga, Patrisha un Dināra Rudāne, kā arī koncertā “Celīs bruoļ!” tapušais ansamblis, kurā apvienojušies atpazīstami latgaliešu mūziķi.

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2021” saņēmēji.

Folkloras kopa "Vīteri" un video stāsts “Teika par Rēzeknes rozi”.

Rēzeknes bērnu un jauniešu folkloras kopa “Vīteri”, meklējot iespējas un dažādas darbošanās iespējas pandēmijas laikā, radījuši latgaliešu melodiju un dziesmu caurvītu video stāstu leģendai par Rēzeknes Rozi.

Anneles Slišānes projekts #100dečiLatvijai digitālā, taktilā, audio-vizuālā un zīmju valodā un stāstu krājums “Tuoraga stuosti”.

Projekts #100dečiLatvijai digitālā, taktilā, audio-vizuālā un zīmju valodā iekļauj audio stāstus, kā arī ļauj Anneles Slišānes simts unikālos dečus iepazīt kā neredzīgiem caur pirmo latgalisko grāmatu, kas izdota braila rakstā, tā nedzirdīgiem videogrāmatā zīmju valodā. Savukārt stāstu krājums “Tuoraga stuosti” apkopo 13 īsstāstus par biezpienu un sievietēm mūsdienu sabiedrībā. Kopā tie veido vienotu vēstījumu par sievietes ceļu pašai pie sevis un savas būtības.

Grupa “Latgalīšu reps” ar albumu “Cyta dzela” un videoklipiem.

Latgaliešu hiphopa grupa “Latgalīšu Reps” 2021. gada 19. martā izdeva otro studijas albumu ar nosaukumu “Cyta dzela”, tajā apkopojot 13 jaunas dziesmas. Nosaukums “Cyta dzela” apzīmē grupas redzējumu – “Ejam soli augšup gan kvalitātē, gan izpildījumā. Mēs nekad nezinām, kas dzīvē mūs sagaida, taču kamēr no gaisa nekrīt akmeņi, viss ir kārtībā, ejam tikai uz priekšu, neskatoties uz to, vai mums ir veicies”.

Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” radio lasījumi.

No 7. līdz 11. decembrim, katru vakaru Latvijas Radio 1 ēterā izskanēja pirmie radio lasījumi latgaliski – Ilzes Spergas krājuma “Dzeiveiba” stāsti. Radio lasījumu mākslinieciskais veidotājs ir Kristaps Rasims, bet stāstu klausāmās versijas galvenā balss – Latvijas Nacionālā teātra aktrise Inga Misāne-Grasberga.

Marijis Dzeislys dzejoļu krājums "Vysta smierts".

Ar dzejoļu krājumu – dzeislinīku “Vysta smierts” latviešu literatūrā ienāk jauna, pašapzinīga un skaļa balss – Marija Dzeisla. Tas ir pseidonīms, aiz kura nav jāmeklē personība, bet gan plūstoša identitāte, kas mainās atkarībā no vēstījuma, turklāt spēj pārvietoties pat laikā! Autors, kurš savu personību grib paturēt noslēpumā, dzeislinīkā koncentrējas uz atrašanos šeit un tagad.

Grāmata un mūzikas albums bērniem “Vuškeņa iz pļovys”.

Jaunajā dzejoļu grāmatā bērniem “Vuškeņa iz pļovys” ir Ilzes Spergas dzejoļi, ko papildina krāsainas un mīļas Līgas Romančukas ilustrācijas. Septiņas jaunas dziesmas ar Ilzes Spergas dzeju bērniem ir radījis Kristaps Rasims un iedziedājusi grupa “Rupuči”.

Balvu novada zīme latgaliski.

Balvu novadā 2021. gadā piedzīvots vēsturisks notikums latgaliešu rakstu valodas būšanai publiskajā vidē – pirmo reizi Latvijas vēsturē izvietota valsts līmenī saskaņota novada ceļazīme, kurā blakus uzrakstam latviešu literārajā valodā “Balvu novads” var lasīt novada nosaukumu arī latgaliešu rakstu valodā “Bolvu nūvods”. Līdz šim vietu norāžu zīmes bijušas pašvaldības līmeņa iniciatīva.

Pirmā izlaušanās istaba latgaliski “Pīci panti”.

Balvu novada Upītē, slēgtās skolas ēkā atklāta pirmā un līdz šim vienīgā izlaušanās istaba – spēle latgaliski, kam dots nosaukums “Pīci panti”. Tā ir veltīta novadpētniekam, dzejniekam, folkloristam Antonam Slišānam (1948 – 2010). Lai pieveiktu izlaušanos, ir jāpaveic pieci uzdevumi. Katram uzdevumam ir piemeklēts kāds Antona Slišāna dzejolis, kas vedina spēlētāju domas pareizajā virzienā.

Navigācijas aplikācija “Waze” latgaliski.

2021. gada pavasarī, pārvarot pandēmijas izliktos šķēršļus un starptautiskos komunikācijas līkločus, “Waze” latgaliskā versija kļuva brīvi pieejama katram, kurš dodas tālākā ceļā ar viedtālruni. Nepilna gada laikā “Waze” latgaliskā versija ir ieguvusi neskaitāmas pozitīvas atsauksmes.

Literāte un redaktore Ilze Sperga.

Spilgta un ražīga personība latgaliskajā kultūrā ir literāte, publiciste un projektu vadītāja Ilze Sperga. 2021. gadā Sperga bijusi redaktore Valentīna Lukaševiča dzejas krājumam “Pādi nava svāti” un Oskara Seiksta “Vokora vuordi draugim”, kā arī Valentīna Lukaševiča eseju krājumam “Casnāgu maizeitis”, kas tika izdots 2022. gada pašā sākumā. Tāpat iznākusi dzejas grāmata un dziesmu albums bērniem “Vuškeņa iz pļovys”. Viens no gada nozīmīgākajiem notikumiem bijis arī Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” pārtapšana radio lasījuma formātā, kā arī vēl līdz tam nepublicēta Spergas stāsta fragments izskanēja kā piektā pasaules diktāta latgaliešu rakstu valodā teksts.

Publikas simpātijas balsojuma balva “Žyks” – “Bigmaar’s Records”.

Par publikas simpātijas balsojuma balvas “Žyks” (tās norisi organizēja latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv un portāls lsm.lv) saņēmēju kļuva ierakstu studija “Bigmaar’s Records”.

Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības “Gors” komanda, sadarbojoties ar biedrību “Partitūra”. 

Tavs komentārs par rakstu: