• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Simtgades "Goda vārti".Simtgades "Goda vārti". Cena: gandrīz 300 tūkstoši eiro, ieskaitot PVN. Derīguma termiņš: divi gadi. Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvija – 2023. Dzīres un paģiras I

Cilvēkiem ir raksturīga vēlēšanās ielūkoties  tuvākā un tālākā nākotnē. Tas attiecas gan uz personīgo dzīvi, gan valsti – tās vietu pasaulē, labklājību un drošību vai tās apdraudējumu.

Igors Meija, uzņēmējs

Nepretendējot uz gaišredzību, šajā rakstā minēšu tendences, pamatojoties uz kurām secinājumus var izdarīt ikviens domājošs cilvēks. Runājot par Latviju, šogad valsts dzīvē gaidāmi divi svarīgi notikumi – 6. oktobrī paredzētās 13. Saeimas vēlēšanas un 18. novembrī gaidāmās valsts simt gadu jubilejas svinības.

Par otro notikumu pārņem divējādas izjūtas – pirmkārt, prieks par apaļo jubileju, kas nozīmē to, ka par spīti pagājušajā gadsimtā pārdzīvotajiem diviem pasaules kariem un to rezultātā ciestajiem cilvēciskajiem un materiālajiem zaudējumiem joprojām esam saglabājuši iespēju dzīvot paši savā valstī.

Otra veida sajūtas rodas, uz realitāti skatoties bez sentimenta un pragmatiski, un šīs sajūtas gan vairs nav tik patīkamas.

«Svētā» simtgade

Vispirms nepatīkami ir apzināties to, ka joprojām nav atdots pienācīgs gods tiem cilvēkiem, kas ielika pirmās 

Latvijas Republikas pamatus, un joprojām – atšķirībā no Igaunijas – dzīvojam restartētā LPSR, ar tās pēdējā posma eliti varas struktūrās.

Nepatīkami ir apzināties, ka Latvijas simtgades svinībām paredzētie līdzekļi (ir nosaukti 60 miljoni eiro) kļuvuši par biznesa projektu nomenklatūrai pietuvinātiem darboņiem. Savulaik, pirmajā brīvvalstī izmaksas par došanos kaut vai uz Dziesmu un deju svētkiem cilvēkiem nācās segt no savas kabatas, viņu pagasti to darīja tikai tad, ja bija lieka nauda. “Tradīcija” Dziesmu svētkus pilnībā apmaksāt no valsts budžeta radās padomju laikā, un šobrīd tā vienkārši tiek turpināta, nediskutējot, vai un cik lielā mērā tas ir lietderīgi. Nekāda vērtēšana nenotiek pat tagad, kad summas simtgades pasākumu tāmes sāk izskatīties atklāti pārspīlētas.

Esiet droši: būsim liecinieki tam, ka tiks izdomāti visabsurdākie projekti, lai “apgūtu” šos 60 miljonus. Propaganda simtgadi ir pacēlusi “svētuma” kārtā, radot iespaidu, ka interesēties par naudas tērēšanu tās sakarā ir “sliktais tonis”. Taču tas ir nevis “slikts tonis”, bet gan veselīgs pragmatisms: diemžēl šajos gados ir saradies pietiekami daudz ļautiņu, kam ir pilnīgi vienalga, kā un pamatojoties uz ko “izshēmot” valsts budžeta naudu.

Precedenti mums jau ir. Lielisks piemērs ir atklāti neveiksmīgais e-veselības projekts, kura četros posmos no valsts budžeta ir ieguldīti gandrīz 18,6 miljoni eiro, bet e-veselība ir izrādījusies pilnīga katastrofa no lietošanas un pat datu drošības viedokļa. Bet vai par to būt jābrīnās, ja zinām, ka abus projektus lielā mērā ir “ražojuši” vieni un tie paši uzņēmumi, starp kuriem ir arī tāda solīda firma kā ar SIA “Lattelecom”? Taču pikantākais ir tas, ka elektronisko veselības karti ir izstrādājis SIA “Datorzinību centrs”, kurš apvienībā kopā ar “E-Synergy” izstrādāja arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) projektu skolas.lv. Atgādināšu, ka arī tas ir neveiksmīgs projekts, kura izveidē un uzturēšanā, kā atzīst IZM, beigās tika “pazaudēti” 3,5 miljoni eiro! Taču Latvijā nevajadzētu brīnīties par to, ka galu galā neviens par to netika sodīts, bet “Datorzinību centrs” tika klāt arī e-veselībai. Patiesi, nenovērtējami speciālisti, kuru galvenā priekšrocība acīmredzot ir saistība ar valdošās koalīcijas politiķiem: Ivara Godmaņa valdības laikā Datorzinību centra” vadītājai Signei Bāliņai Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) bija izsniegusi īpašu uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās portfeli, bet šā uzņēmuma partnera “E-Synergy” īpašnieks Kirils Kondratovs 2013. gada pašvaldību vēlēšanās kandidēja Rīgā no Latvijas Zemnieku savienības saraksta. Šādi ieraksti biogrāfijā mūsu valstī acīmredzot attaisno jebkādu dīvainu vai pat atklāti kaitniecisku rīcību.

«Zaļais» militārisms

Taču politiskā elite neiebilst, un tā tas turpinās joprojām, ļaujot diezgan droši pareģot, uz kurieni mēs ejam.

Tāpēc turpmāk šajā rakstā apskatīšu, manuprāt, valdošās tendences valsts dzīvē, kas varētu izpausties tuvākajos piecos gados, laika posmā līdz 2023. gadam,– par pamatu, protams, ņemot 13. Saeimas sasaukuma laiku.

Politiskajā dzīvē nekas būtiski nemainīsies. Tas nozīmē, ka valdošā koalīcija ideoloģiski un politiski būs tāda pati.

Manuprāt, šajā laika periodā sevišķi interesanti būs pavērot pašlaik varenās ZSS “jaunākās sastāvdaļas” –  Latvijas Zaļās partijas (LZP) attīstību. Latvijas visjaunāko laiku politiskās dzīves vēsturē LZP ir visvecākā un ideoloģiski, iespējams, visunikālākā partija.

1990. gada 13. janvārī, piedaloties šīs organizācijas dibināšanas kongresā, man prātā nevarēja ienākt, ka valsts – tostarp pateicoties dažādiem zaļajiem ierobežojumiem – paliks arvien brīvāka no iedzīvotājiem; ka pēc 27 gadiem par “viszaļāko” organizāciju kļūs Aizsardzības ministrija; ka galvenais šīs partijas sponsors un kurators būs naftas tranzīta pilsētas oligarhs; ka šīs partijas biedrs Raimonds Vējonis, būdams aizsardzības ministra amatā, kopsummā par 250 miljoniem eiro iepirks septiņdesmitajos gados ražotus britu bruņutransportierus, kuriem, kā nesen atklājies, munīciju nekur pasaulē vairs neražo. Galu galā –, ka pašreizējais, tikpat “zaļais” aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis visā nopietnībā stāstīs, ka nepieciešamo munīciju ražosim tepat, Latvijā.

Uz brīdi iedomājieties, ka mūsu ierēdņi par 250 miljoniem eiro būtu “atjaunojuši” savu autoparku, iegādājoties septiņdesmitajos gados ražotas “Renault” automašīnas, un vēlāk noskaidrojuši, ka šiem modeļiem rezerves daļas vairs netiek ražotas, tāpēc vēlāk tiktu pieņemts lēmums rezerves daļas šiem lūžņiem ražot tepat uz vietas. Tiešām, ļoti “izdevīgs, rentabls un, galvenais, zaļš bizness”. Pašlaik gan nekas neliecina, ka šādi un līdzīgi “zaļie” iepirkumi tuvākā laikā neturpināsies. Vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb vairāk nekā pusmiljards eiro, kurus esam apsolījuši ik gadu tērēt aizsardzībai, kaut kā taču ir “jāapgūst”. Pamatojoties uz aprakstīto, jāatzīst ka mūsu absolūti “nepacifistiskā” LZP ir “ideoloģiski unikāla” ne tikai starp Eiropas, bet visas pasaules “zaļajiem”.

(Turpinājums šeit)

Tavs komentārs par rakstu: