• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Piedzērusies sieviete jūras krastāBrīvs cilvēks brīvā valstī var rīkoties arī tā. Vai brīva valsts brīvā pasaulē. Foto: depositphotos.com

Latvija aiziet

Kamēr pajoliņi, ko tauta, kā parasti, labu gribēdama, taču nenieka nejēgdama, savēlējusi 13. Saeimā, nespēj pat tik daudz, kā izvēlēties mūļus, kuriem turpmāk būs baroties pie valdības siles, Latvijas ikdiena nemainās: cilvēki mirst un aizbrauc, noplicinās genofonds, izzūd ciemi, ar krūmiem aizaug aramzeme.

Dzintars Zaļūksnis

Lai kādus datus par iedzīvotāju skaitu pašlaik centos “izperēt” isteblišmentam uzticamā statistika, “skats no malas” savu bezkaislīgo vērtējumu jau ir sniedzis: interneta vietne Worldometers ziņo, ka 2018. gadā cilvēki no Latvijas ir zuduši līdzšinējos tempos, un iedzīvotāju blīvuma ziņā Eiropā (ne tikai Eiropas Savienībā) Latvija pašlaik dala 6.-7. vietu ar Igauniju. No “plānā gala”, protams (sīkāka informācija angļu valodā šeit).

Latvijā viena kvadrātkilometra platību pašlaik apdzīvo vidēji 31 cilvēks, un visā Eiropā tikai piecās valstīs iedzīvotāju blīvums ir mazāks: trijās Skandināvijas valstīs Zviedrijā, Somijā, Norvēģijā, kā arī Krievijā un Islandē. Starp citu, pēdējo gadu laikā šajā ziņā mēs esam ļāvuši igauņiem mūs panākt – vēl pavisam nesen iedzīvotāju blīvums Latvijā bija 37, bet  Igaunijā – 28 cilv./km2 (šeit).

Spriežot pēc 2018. gada garumā saņemtās informācijas par iedzīvotāju skaita izmaiņām, līdzšinējās tendences ir turpinājušās, un Latvija atkal ir zaudējusi gandrīz 1%, lai gan vietas it kā pietiek visiem. InfoTOP.lv jau rakstīja (šeit), ka tad, ja Latvija būtu apdzīvota kā “vidusmēra” Eiropas teritorija, tajā pietiktu vietas 8,9 miljoniem cilvēku.

Taču skaidrs, ka tuvākajā laikā pozitīvas izmaiņas gaidīt būtu pagalam naivi. Spriežot pēc “latvisko” partiju reakcijas, kuras faktiski nav – jo par tādu taču neuzskatīsim speciāli Imantam Parādniekam iecerēto īpašu lietu ministriju demogrāfijas jautājumos –, varētu šķist, ka tas ir “normāls process”, un tā to pūlas pasniegt arī viens otrs valdošo aprindu propagandists. Sak, ko jūs gribat, pasaule taču ir atvērta, mēs, paldies vulgārliberāļiem, nedzīvojam slēgtā sabiedrībā, katram ir tiesības apmesties tur, kur viņš jūtas ērtāk. Ubi bene, ibi patria!* Jā, var vāvuļot arī tā, kamēr Latvija aiziet nebūtībā.

Depopulācijas tempu ziņā Latvija ir pārliecinoša līdere visā Eiropas kontinentā. Vai tas ir Valda Dombrovska postulētais un politisko sivēnu uzturētais “veiksmes stāsts”?

2018. gadā Latvija ir zaudējusi 0,98% iedzīvotāju. Depopulācijas ziņā otrā traģiskākā valsts Bulgārija ir zaudējusi “tikai” 0,68%, bet Ukraina, kurā notiek karadarbība,–  0,49% iedzīvotāju!

Diemžēl arī Igaunija, kura 2017. gadā bija pat nelielos plusos, pērn savus cilvēkus ir zaudējusi – tiesa, krietni mazāk nekā mēs – 0,23%. Savukārt lietuviešiem pērn ir izdevies depopulāciju piebremzēt – lai arī viņi ir zaudējuši 0,42% tautas, tas ir gandrīz divreiz mazāk nekā viņi zaudēja 2017. gadā.

Tas nozīmē, ka līdz 2050. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits patiešām varētu samazināties pat par 25-30%, ja vien nenotiks process, ko varam saukt par “tautas nomainīšanu” – respektīvi, no valsts izbrauks vai nomirs 25-30% pašreizējo tās iedzīvotāju, bet daļa tiks “kompensēta” ar iebraucējiem no citiem pasaules reģioniem. Taču vai tad tā vairs būs Latvija?

Tas būtu jāielāgo arī mūsu valdošajiem suķiem: tādā gadījumā pašreizējo politisko spēku vietā var nākt kas tāds, pret kuru politiski spitālīgā Saskaņa liksies nevainīguma iemiesojums.

* Ubi bene, ibi patria –  latīņu val.: Tēvzeme ir tur, kur labāk

1 Komentāri


 1. Pipars
  2019-01-20

  Pilnigi piekriitu rakstitajam..vissai driz..ari taadiem kâ Parâdniekiem...buus spiesti kravaat cemodaanu..un izbraukt...jo te buus pavissam citas sugas cilveki...

Tavs komentārs par rakstu: