• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Anonīms FDD pulkvedis.Anonīms FDD pulkvedis. Foto: pravda.ru

Latvija atsaka patvērumu bijušajam Krievijas specdienesta pulkvedim

Latvija atteikusies piešķirt patvērumu bijušajam Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD, Федеральная служба безопасности) pulkvedim, kuram pirms tam vairākus gadus bija uzturēšanās tiesības Latvijā.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Atbilstoši Administratīvās rajona tiesas spriedumam, kas tapis novembra beigās, Krievijas pilsonim 2015. gada decembrī ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumu saistībā ar nekustamā īpašuma iegādi tika piešķirtas uzturēšanās tiesības Latvijā līdz 2020. gada decembrim.2020. gada nogalē un 2021. gada martā ar īpašiem lēmumiem PMLP pagarinājusi izskatīšanas termiņu lietā saistībā ar uzturēšanās tiesību piešķiršanu Latvijā, jo no kompetentajām valsts iestādēm nebija saņemta informācija, kas ir būtiska, lemjot jautājumu par termiņuzturēšanas atļaujas izsniegšanu vai atteikumu to izsniegt.

2021. gada maijā beidzās derīguma termiņš vīrieša Krievijas pasei. Tā paša gada jūnijā vīrietis saņēma rakstisku atbildi no Krievijas vēstniecības Latvijā, kurā norādīts, ka pieteicējam pases izsniegšana ir atteikta, iemeslus nepaskaidrojot.

2021. gada jūnijā vīrietis vērsās Valsts robežsardzē ar iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu Latvijā.

Vīrietis Latvijas varasiestādēm vīrietis norādījis, ka no 2009. gada februāra līdz 2012. gada martam strādājis FDD. Šajā periodā viens no viņa uzraudzītajiem celtniecības objektiem bija Maskavas jauno informācijas tehnoloģiju institūts (Московский институт новых информационных технологий Федеральной службы безопасности).

2015. gada februārī vīrietis ieceļoja Latvijā, lai izveidotu ģimeni ar Eiropas Savienības pilsoni, ar kuru tā paša gada pavasarī reģistrēja laulību. Krievijas varas iestādes, atsakoties viņam izsniegt pasi, faktiski neļauj viņam likumīgi dzīvot ar ģimeni. Pases neizsniegšana arī ir galvenais iemesls, kāpēc pieteicējs lūdza patvērumu Latvijā.

Latvijas prokuratūrā vīrietis uzzinājis, ka ir izsludināts “Interpol” meklēšanā, turklāt 2021. gada augustā Latvijas Ģenerālprokuratūrā saņemts Krievijas Ģenerālprokuratūras (Генеральная прокуратура Российской Федерации) lūgums izdot viņu kriminālvajāšanai Krievijā.

Vīrietis Latvijas varasiestādēm paudis bailes no Krievijas varai pietuvinātu un ietekmīgu ģenerāļu atriebības, kas izpaudīsies kā safabricēta kriminālvajāšana un notiesāšana.

Tomēr PMLP jūnijā vīrietim atteica piešķirt bēgļa un alternatīvo statusu Latvijā. Nepiekrītot pārvaldes lēmumam, vīrietis vērsās ar pieteikumu Administratīvajā rajona tiesā. Tiesa novembra beigās viņa pieteikumu noraidīja. Tiesas ieskatā, izskatāmajā gadījumā vīrieša norādītie apstākļi neliecina par to, ka ierosinātā krimināllieta kalpotu kā instruments viņa vajāšanai no varas iestāžu puses.

No sprieduma izriet, ka bijušais pulkvedis dažādās patvēruma lietas izskatīšanas stadijās izteicis kritiku Krievijai kā nedemokrātiskai un terorismu atbalstošai valstij. Tiesa piekrīt, ka Krievija patlaban tiek uzskatīta par valsti, kas nav tiesiska, nav demokrātiska, turklāt starptautiskajā līmenī tiek nosodīta Krievijas karadarbība Ukrainas teritorijā.

Tomēr minētie apsvērumi neļaujot secināt, ka pilnīgi visas Krievijā ierosinātās krimināllietas ir nepamatotas. Tiesa arī nepiekrita vīrieša izvirzītajam argumentam, ka viņa vajāšana ir saistīta ar piederību noteiktai sociālajai grupai, kurai pieder bijušie FDD darbinieki, kuri šobrīd dzīvo ārzemēs un tādējādi tiek uzskatīti par nodevējiem. Turklāt tiesas ieskatā izmeklēšanas starprezultāts – apsūdzības uzrādīšana – izskatāmajā gadījumā esot “pietiekami nopietns iemesls uzskatīt, ka vīrietis varēja būt izdarījis viņam inkriminēto noziegumu”.

Tavs komentārs par rakstu: