• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijā cūku fermā Dagdas novadā atkārtoti uzliesmo klasiskais cūku mēris

NOZARE.lv

Kādā piemājas saimniecībā Dagdas novadā 22.jūnijā mājas cūkām konstatēts klasisko cūku mēri. Saimniecība atrodas teritorijā, kura jau no 2012.gada oktobra definēta kā klasiskā cūku mēra inficēta teritorija.

Kā informēja Pārtiks un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Anna Joffe, šajā teritorijā šogad konstatēti arī trīs mēra saslimšanas gadījumi meža cūkām. Kopš 2013.gada maija šajā rajonā tiek veikta meža cūku vakcinācija pret klasisko cūku mēri.

Slimības skartajā saimniecībā 22.jūnijā likvidētas un sadedzinātas astoņas cūkas, kā arī veikta dezinfekcija.

Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 2012.gada 26.novembrī tika konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā. Visas 14 inficētās cūkas likvidētas, saimniecībās veikta dezinfekcija, savukārt likvidēto dzīvnieku īpašnieki saņēmuši kompensācijas. Pēc tam jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi nav konstatēti. 2013.gadā, veicot nomedīto mežacūku laboratorisko pārbaudi, 46 gadījumos tika konstatēts klasiskā cūku mēra ierosinātājs.

Gada laikā, kopš Latgalē tika konstatēta bīstamā kaite, darbību atsākusi tikai viena no trijām kaites piemeklētajām saimniecībām.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo kā meža, tā arī mājas cūkas. 2012.gada 26.novembrī slimība tika konstatēta trijās Latgales saimniecībās. Visas 14 inficētās cūkas likvidētas, saimniecībās veikta dezinfekcija, savukārt likvidēto dzīvnieku īpašnieki saņēmuši kompensāciju.

Lai ierobežotu slimības izplatīšanos, tika noteikta klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, kurā saimniecībām joprojām jānodrošina cūku turēšana telpās, izslēdzot jebkuru to kontaktu ar meža dzīvniekiem. Pie ieejas dzīvnieku novietnē jābūt dezinfekcijas paklājiem. Mājas cūku pārvietošana karantīnas zonā ir jāsaskaņo ar PVD. Tāpat no inficētās zonas aizliegts izvest tur nomedīto mežacūku gaļu.

Klasiskā cūku mēra inficētajā teritorijā iekļauti sekojoši Latvijas novadi - Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti - Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti - Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti - Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu - un divi Alūksnes novada pagasti - Pededzes un Liepnas.

Slimības inficētajā teritorijā PVD turpina nomedīto mežacūku laboratorisko izmeklēšanu.

Tavs komentārs par rakstu: