• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Putni uz elektrības vadiemBet putniņiem nekas nav jāmaksā. Foto: Nomad Tales

Latvijā dārgākā elektroenerģija Ziemeļeiropā

Šā gada augustā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena sasniedza desmit gadu augstāko līmeni, informē AS “Latvenergo” tirgus analītiķe Rodika Prohorova. Visaugstāko elektroenerģijas cenu līmeni Baltijā uzrādīja “Nord Pool” biržas Latvijas apgabals, kur cenas mēneša laikā bija vidēji 59,05 eiro par MWh jeb par 8% augstākas, nekā tika novērots šā gada jūlijā.

Lietuvā mēneša vidējā tirdzniecības cena arī pieauga par 8%, sasniedzot 59,03 eiro par MWh. Turpretī Igaunijas cena pieauga par 2% līdz 55,38 eiro par MWh, salīdzinot ar jūliju. Savukārt Ziemeļvalstīs augustā vidējā elektroenerģijas tirgus cena bija 53,21 eiro par MWh, kas ir par 2% augstāka nekā novērots jūlijā. Cenu kāpuma ietekmē samazinājās starpība starp Baltijas un Skandināvijas tirdzniecības zonām – starpība ar Igauniju ir divi eiro par MWh, ar Latviju un Lietuvu – gandrīz seši eiro par MWh.

Prohorova skaidro, ka augustā tirgus situāciju ietekmēja ilgstošs sausums. “Pastāvošais ilglaicīgais hidroloģiskais deficīts Ziemeļvalstīs un attiecīgi zema hidroģenerācija sekmēja fosilo kurināmo staciju izstrādes apjoma pieaugumu. Tirgus cenu kāpuma tendenci tāpat ietekmēja augstās emisijas kvotu un izejvielu cenas, kā arī dārgais imports no Eiropas,” sacīja “Latvenergo” eksperte.

Somijā un Zviedrijā bijusi arī apgrūtināta atomelektrostaciju dzesēšana, un tas arī sekmēja ģenerācijas samazinājumu. Augusta beigās plānoto apkopes darbu dēļ Ziemeļvalstīs tika apturēti četri atomreaktori, samazinot ģenerācijas bilanci “Nord Pool” reģionā. Savukārt Latvijas un Lietuvas cenu veidošanos un cenu starpības pieaugumu starp Lietuvu un Zviedrijas ceturto tirdzniecības zonu izraisījis “NordBalt” starpsavienojuma remontdarbu sākums.

Tavs komentārs par rakstu: