• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pretkovida zālesJūs ticat, ka visa milzīgā Big Farma divu gadu laikā ir spējusi izstrādāt tikai vienas kovidzāles? Foto no: timesofindia.com

Latvija par 200 000 eiro pirks zāles 100 «kovidslimnieku» ārstēšanai

Latvija plāno iegādāties “jaunu un iedarbīgu” medikamentu “Covid-19” pacientu ārstēšanai. Tā saucamā “antivielu kokteiļa” iegādei atvēlēti vairāk nekā 200 000 eiro, ar to pietiktu 100 cilvēku ārstēšanai, ziņo lsm.lv.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Skaidrs, ka tās nebūs zāles visiem kovidslimniekiem: patlaban preparāts paātrinātā kārtībā tiek izvērtēts Eiropas Zāļu aģentūrā (European Medicines Agency, EMA). Interesanti, ka divu gadu laikā, kopš pasaule dreb kovidbailēs, ir sākti vairāki desmiti vakcīnu projektu, kas peredzēti “Covid-19” profilaksei, bet efektīvu zāļu slimnieku ārstēšanai joprojām ir, hm, ļoti maz. Tik maz, ka smagākos gadījumos šur tur pacientiem tiek vienkārši nodedzinātas plaušas. Vai arī dotas placebo tabletes, cerībā, ka organisms pats tiks galā ar briesmīgo kovidu.

Arī Veselības ministrijas farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere atzīst, ka terapijas iespējas, izmantojot EMA reģistrētas zāles, pašlaik patiešām ir trūcīgas. “Covid” infekcijas ārstēšanai līdz šim reģistrēts viens vienīgs preparāts – “Remdesvir”, kuru kopš pērnā gada novembra izmanto, lai apturētu koronavīrusu pacientiem ar ļotio smagu slimības gaitu.

Tāpēc latvijas mediķi nepacietīgi gaida, kad EMA reģistrēs minēto pilnīgi jauno medikamentu, kura pamatā ir antivielu kokteilis. Šis preparāts samazinot vīrusa koncentrāciju asinīs un novēršot tā iekļūšanu cilvēka šūnās.

Cerīgi? Visnotaļ. Taču šis preparāts nav paredzēts visiem – ne jau velti tā iepirkšanai rezervēti tikai 200 tūkstoši eiro, kas ļaus iepirkt zāles tikai 100 kovidslimnieku ārstēšanai.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja MontaMadalāne skaidro, ka šis medikaments paredzēts riska grupu pacientiem un izmantojams tikai atsevišķos gadījumos: tās, redz, neesot zāles visu ar koronavīrusu inficēto slimnieku ārstēšanai. Šīs intravenozās zāles īpašos gadījumos nozīmēšot ārstu konsīlijs un tikai tiem pacientiem, kuriem dažādu blakus slimību vai citu riska faktoru dēļ draud smaga kovidgaita. Turklāt tikai tad, ja kovids atklāts agrīnā stadijā. Tātad arī šīs zāles – pirmās, kas tiek reģistrētas Eiropā,– galu galā nebūs nekāda panaceja. Tiesa, nevar noliegt, ka atsevišķiem augsta riska pacientiem preparāts var glābt dzīvību.

Augsts risks šajā gadījumā nozīmē cilvēkus ar smagām hroniskām saslimšanām, smagām plaušu slimībām, cilvēkus, kas sirgst ar imūnsupresiju, onkoloģijas – īpaši asins vēža – pacientus, kas saņem ķīmijterapiju, u.c.

Vārdu sakot, lai cik skaļi mūs baidītu ar kovidu visas pasaules propaganda, zāles šai slimībai tā arī nav izgudrotas. Gribam to vai nē, bet tas ir vēl viens akmens fikso vakcinatoru dārziņā.

Tavs komentārs par rakstu: