• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
AS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis un Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds PugovičsAS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis (no kreisās) un Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs noslēguši ilgtermiņa sadarbības līgumu. Foto: Dainis Bušmanis/la.lv

Latvijā radīts perspektīvs medikaments infarkta ārstēšanai un novēršanai

Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atgūšanas ir izstrādāta jauna zāļu kandidātviela sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Pašlaik tā tiek izmēģināta klīniskajos pētījumos. Ja viss notiks, kā plānots, jaunās zāles aptiekā varētu būt pieejamas pēc četriem gadiem. Farmācijas kompānija AS “Grindeks” un Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) ir noslēguši ilgtermiņa sadarbības līgumu, kas paredz stabilu finansējumu pētniecībai.

GX-EG ir Latvijas Organiskās sintēzes institūta izgudrota molekula miokarda infarkta ārstēšanai vai novēršanai. Zinātnieki paši to dēvē par jaunās paaudzes mildronātu. Jaunatklāto molekulu medikamentā pārvērtīs farmācijas kompānija “Grindeks”, kura ar to cer iekarot pasaules zāļu tirgu. Jaunajai “Grindeka” oriģinālpreparāta molekulai patenti ir spēkā līdz 2032. gadam.

Pretinfarkta līdzeklis nav vienīgā jaunā zāļu viela, kas tapusi OSI: tur izstrādāts arī jauns pretepilepsijas zāļvielu kandidāts ar pierādītu oriģinālu darbības mehānismu. Arī šī produkta komercializācija notiek sadarbībā ar “Grindeku”.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols atzīst, ka par spīti uzņēmēju samērā “greizsirdīgajam” skatījumam uz Ekonomikas ministrijas paspārnē esošā finansējuma virzīšanu zinātnei, pētniecību ar tālāku komercializācijas iespēju atbalstīt ir valstiski nozīmīgi.

“Esmu patiešām lepns, ka Latvijas farmācijas flagmaņi, ne tikai “Grindeks” un “Olainfarm”, bet arī citas kompānijas, ražo Latvijā radītus izgudrojumus. Zinātnes komerciālajai vērtībai, ja tiek ignorēta ražošana, naudas izteiksmē ir samērā neliela ietekme uz Latvijas iekšzemes kopproduktu. Spēja Latvijā ražot mūsu zinātnieku izgudrojumus ekonomiski ir ļoti nozīmīga,” uzsver A. Ozols.

Tavs komentārs par rakstu: