• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete atvērusi tukšu makuMaks tukšs? Nieki! OECD teica, ka dzīve traucas uz augšu! Foto no: bnn.lv

Latvijā sācies uzplaukums, jo OECD tā teica!

Ārkārtīgi simptomātisks virsraksts nacionālās ziņu aģentūras LETA materiālam: “OECD palielina Baltijas valstu IKP pieauguma prognozes – Latvijā gaidāma straujākā izaugsme”. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) jeb Bagāto valstu klubiņš palielina prognozi – tātad ar to pietiek, lai Latvijā sāktos uzplaukums. No mums pašiem, tā teikt, nekas nav atkarīgs.

Dzintars Zaļūksnis

Savās jaunākajās prognozēs, kas publiskotas 28. novembrī (šeit) , OECD paaugstinājusi visu trīs Baltijas valstu ekonomikas izaugsmes prognozes šim un nākamajam gadam, un Latvijai tiek lēsta straujākā tautsaimniecības augšupeja Baltijas valstu vidū. Tomēr kopsavilkuma tabulā (šeit) šīs saulainās prognozes neparādās: tur joprojām Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums šogad lēsts 3,45%, nākamgad – 3,46% apmērā (Lietuvai attiecīgi 3,15% un 2,86%, Igaunijai – 2,62% un 3,09%). Lai nu kā, OECD Latvijas attīstību prognozējusi straujāko starp Baltijas valstīm.

Proti, jaunākajās prognozēs OECD eksperti “aprēķinājuši”, ka Latvijas KP šogad pieaugs par 5,2% un vēl par 4,2% nākamgad.  Bagāto valstu klubs Latvijai vispār pareģo ekonomisko izrāvienu visās līnijās: tā saskaņotais patēriņa cenu indekss (inflācija), kā prognozē OECD, šogad Latvijā pieaugšot par 2,8%, nākamgad – par 2,9%. Savukārt bezdarbs Latvijā šogad samazināšoties līdz 8,7%, savukārt nākamgad – līdz 8,3%. Nu feini, ko neteiksi!

Igaunijai OECD šogad prognozē ekonomikas izaugsmi 4,4% apmērā, kas nākamgad palēnināšoties līdz 3,3%. Patēriņa cenas Igaunijā šogad pieaugšot par 3,7%, bet nākamgad – par 3,3%, bet bezdarbs Igaunijā pieaugšot līdz 6,9% 2017. gadā un 7,6% 2018. gadā.

Lietuvai OECD prognozē IKP pieaugumu šogad 3,6% apmērā, bet nākamgad Lietuvā sagaidot 3% IKP kāpumu. Inflācijas rādītājs, Lietuvā šogad būšot 3,8%, bet nākamgad sasniegšot 2,9%. Savukārt bezdarbs Lietuvā sarukšot līdz 7,2% šogad un 6,6% nākamgad.

Ko teiksiet, skeptiķi? Vēl rožainākas šā gada attīstības prognozes OECD speci ir sarēķinājuši tikai trim valstīm – Islandei (5,28%), Ķīnai (6,64%) un Indijai (7,29%). Starp citu, nezinu kā jūs, bet mani sevišķi priecē sava ceļa gājēji islandieši, kuri pēc vairāku baņķieru ietupināšanas cietumā un atteikšanās izmantot nodokļu naudu, lai kompensētu šo privāto baņķieru “pietaisītos” parādus, gan ieguva rietumvalstu nemīlestību, tomēr ekonomiskajā bedrē nav iegāzušies.

Vēl tikai atliek tāds sīkums kā OECD prognožu atbilstība realitātei. Taču nebūsim nu piekasīgi! – ja OECD tā saka, tad tā tam būs būt! Par spīti tam, ko jūs redzat savos makos un banku kontos –, jo piekritīsiet, taču, ka jūsu personīgā ekonomika ir nieks pret tik solīdas organizācijas prognozētajiem makroekonomiskajiem skaitļiem. 

Nudien, tikai tādēļ vien bija vērts iestāties OECD!

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: