• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pircēji lielveikalāZivis meklē, kur dziļāks, pircēji - kur lētāk... Ilustratīvs foto: LETA

Latvijā šogad trešais straujākais pārtikas cenu kāpums starp OECD valstīm

Latvija pārtikas produktu cenu pieauguma ziņā ieņem pirmo vietu starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) ietilpstošajām Eiropas valstīm, liecina OECD jeb "bagāto valstu kluba" pārskats par jūliju (šeit).

Patēriņa cenas visās 35 OECD dalībvalstīs (kādas tās ir, sk. šeit) šā gada jūlijā, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pirms gada, pieauga vidēji par 2% (jūnijā gada pieaugums – 1,9%). Galvenais cenu pieauguma iemesls, pēc OECD analītiķu aplēsēm, ir energoresursi – to cenas šā šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2016. gada jūliju, pieauga par 3,7% (jūnija cenu gada pieaugums 3%).

Gala patēriņam paredzēto pārtikas produktu cenu izmaiņas OECD eksperti vērtē kā "marginālas" – tās pieaugušas vidēji par 1,7% jeb lēnāk nekā kopējā inflācija. Taču situācija atsevišķās valstīs atšķiras. Starp OECD ietilpstošajām Eiropas valstīm izceļas Latvija, kur pārtikas cenas jūlijā pieauga četras reizes straujāk nekā vidēji organizācijas valstīs visā pasaulē un sešas reizes straujāk nekā vidēji organizācijā ietilpstošajās eirozonas valstīs.

Atbilstoši OECD datiem pārtikas cenu pieaugums Latvijā gada laikā – no pagājušā gada jūlija līdz šā gada jūlijam – bija 6,6%. Tas ir vislielākais cenu kāpums Eiropā un trešais lielākais pasaulē. Lielāks pārtikas cenu kāpums gada laikā reģistrēts Turcijā (10,01%) un Meksikā (9,7%).

Starp Eiropas valstīm pārtikas cenas diezgan būtiski ir palielinājušās vēl arī Čehijā (5,8%), Igaunijā (5,3%), Polijā (4,5%) un Slovākijā (4,2%).

Saskaņā ar OECD datiem, pārtikas cenu pieaugums vairāk bija raksturīgs "jaunās" Eiropas dalībvalstīm, bet dažās "vecās ES" dalībvalstīs pārtikas cenas ir bijušas stabilas vai pat nedaudz samazinājušās – Īrijā (-2%), Somijā (-1,5%), Spānijā (0,1%), Francijā (0,7%), Beļģijā (0,8%) un Itālijā (0,9%). Salīdzinoši lielāks cenu kāpums reģistrēts Nīderlandē (3,2%) un Vācijā (2,6%). Eirozonā cenas pieaugušas vidēji par 1,1%.

Taču Latvija pie šā "sasnieguma" negrasās apstāties – saskaņā ar pēdējiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem, augustā gada inflācija pārtikas produktu segmentā sasniedza 6,8%. Salīdzinājumam vidējais kopējais patēriņa cenu pieaugums jeb inflācija Latvijā šā gada augustā, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pirms gada, bija 3,1%.

Jāņem vērā arī tas, ka no 1. janvāra gaidāms vispārējs cenu lēciens sakarā ar “nodokļu politikas reformu”.

(Materiālā izmantota lsm.lv informācija)

Tavs komentārs par rakstu: