• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bijušās Zaļenieku pamatskolas ēkaŠajā ēkā vēl pērn bija skola... Foto: jelgava.lv

Latvija – valsts bez vidusskolām

Tapis zināms, ka jaunās konservatores Ilgas Šuplinskas vadītās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajām prasībām par minimālo skolēnu skaitu klasēs neatbilst lielākā daļa pašreizējo vidusskolu jeb 164 no 262 vidusskolām.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Šāds pavērsiens ar jo dziļākām bažām liek uzlūkot kādu citu Šuplinskas “panākumu” – nupat septembrī Ministru kabineta apstiprināto jauno vidējās izglītības standartu, ko pati ministre ir nosaukusi par ka “vēsturisku notikumu”.

Tagad valdībai IZM piedāvā “skolu tīkla sakārtošanai” noteikt četrus reģionu blokus, katrā no tiem piedāvājot atšķirīgus minimālā skolēnu skaita kritērijus. Pirmais no reģionālajiem blokiem būtu Latvijas pilsētas, kurās ir vismaz 50 000 iedzīvotāju, un tur IZM rosina noteikt, ka vidusskolas klasēs skolā ir jābūt vismaz 150 skolēniem. Šādiem kritērijiem šajā pašvaldību grupā septembra sākumā nav atbildušas 60 skolas, savukārt 33 – atbilda.

Nākamajā grupā plānots iekļaut administratīvo teritoriju attīstības centrus un Pierīgas novadus – Ādažus, Salaspili, Ķekavu, Olaini, Mārupi un Jūrmalu. Šajās pašvaldībās minimālo skolēnu skaitu vidusskolās plānots noteikt 120. IZM prezentācijā iekļautie dati, balstoties uz jauno pašvaldību iedalījumu, kāds tas sagaidāms pēc novadu reformas, liecina, ka rosinātajiem kritērijiem neatbilstu 43 skolas, bet 22 būtu uzskatāmas par atbilstošām.

Trešais reģionu bloks iecerēts pagastu teritorijas. Šajā blokā minimālo skolēnu skaitu vidusskolā plānots noteikt 45, kam neatbilstu 60 skolas, savukārt par atbilstošām IZM atzītu 40. Savukārt pēdējā grupā iekļautas teritorijas, kas ir pie Eiropas Savienības ārējās robežas, kā arī tās teritorijas, kur attālums līdz nākamajai izglītības iestādei ir vismaz 25 kilometri. Šajās teritorijās ministrija rosina noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolās – 30 bērni, un tam potenciāli neatbilst viena vidusskola, bet atbilstu – trīs.

Pieļaujot atkāpes 10% apmērā, minimālā skolēnu skaita prasībām atbilstošo skolu skaits būtu nedaudz lielāks, atzīmēts LZM prezentācijā.

IZM uzsver, ka kritērijam atbilstošo vai neatbilstošo izglītības iestāžu skaitā nav iekļautas valsts ģimnāzijas un izglītības iestādes, kas īsteno izglītības programmu, pamatojoties uz Latvijas divpusējiem vai daudzpusējiem starptautiskiem līgumiem.

Visbeidzot, pēc sarunām ar pašvaldībām ministrija secinājusi, ka 28 pašvaldībās pastāv tikai viena izglītības iestāde, bet kopumā 74 pašvaldībās skolēnu skaits samazinās.

Tavs komentārs par rakstu: