• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karavīri maskēšanās tērposGalvenais, pārvietoties tā, lai neviens nepamana... Foto: NBS

Latvijas armiju un tautsaimniecību mobilizēs pēc jauna slepena plāna

LETA

Aizsardzības ministrija (AM) sagatavojusi jaunu armijas mobilizācijas plānu, kas aizstās 2006. gadā valdībā apstiprināto plānu.

AM Preses nodaļā aģentūra LETA noskaidroja, ka Ministru kabinetā iesniegtais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mobilizācijas plāns aizvietos 2006. gadā valdībā apstiprināto mobilizācijas plānu, un tas ir sagatavots atbilstoši spēkā esošajiem aizsardzības politikas dokumentiem, Ministru kabineta noteikumiem un NBS operacionālās plānošanas dokumentiem.

Jaunais plāns aktualizē mobilizācijas plānošanas sistēmu atbilstoši izmaiņām drošības situācijā un NBS strukturālajām pārmaiņām pēdējo gadu laikā.

Atbilstoši likumam plānu sagatavo izņēmuma stāvokļa vai kara laika gadījumam. Tas ietver Nacionālo bruņoto spēku izvēršanu daļējai vai pilnai kaujas gatavībai, nosaka mobilizācijas vadību, pienākumus, kārtību un materiāltehnisko nodrošinājumu.

Valdība par plāna apstiprināšanu otrdien, 31. oktobrī, lems aiz slēgtām durvīm. Plašākas tā detaļas netiek publiski izpaustas.

Mobilizācija ir valsts militārās un civilās aizsardzības plānoti un sagatavoti pasākumi valsts apdraudējuma novēršanai, vai tā seku likvidācijai, izmantojot noteiktus cilvēku materiālos un finanšu resursus.

Mobilizācija sevī ietver Nacionālos bruņotos spēkus, valsts civilās aizsardzības sistēmu un tautsaimniecību. Kā mobilizācijas līdzekļi, atbilstoši speciāli izstrādātiem plāniem, var tikt izmantoti gan valsts, gan juridisko personu materiālie un finanšu līdzekļi, kā arī iedzīvotājiem piederošos materiālos līdzekļus var izmantot kā mobilizācijas resursus.

Jau ziņots, ka septembrī un oktobrī notiek Nacionālo bruņoto spēku "Mobilizācijas mācības 2017", kuru mērķis ir pārbaudīt procedūras un normatīvajos aktos noteikto mehānismu efektivitāti, un tās tiek integrētas iepriekšplānotajās militārajās mācībās "Detonators 2017" un "Sudraba bulta 2017" mācību cikla "Mazais Namejs 2017".

Mācību laikā tiek pilnveidotas Nacionālo bruņoto spēku personāla, mobilizācijas resursu plānošanā iesaistīto Ekonomikas ministrijas, Zemkopības ministrijas, Satiksmes ministrijas, Ceļu satiksmes drošības direkcijas, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras pārstāvju un mācībās iesaistīto komersantu teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas mobilizācijas pieprasījumu plānošanā, izsniegšanā un izpildē.

Šādas mobilizācijas mācības Latvijā tiek organizētas pirmo reizi.

Tavs komentārs par rakstu: