• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Oļegs Krasnopjorovs.Oļegs Krasnopjorovs. Foto: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Bankas ekonomists: Nākamajos mēnešos Latvijā gada inflācija pārsniegs 2%

LETA

Nākamajos mēnešos Latvijā gada inflācija pārsniegs 2%, Latvijas Bankas uzturētajā ekonomiskās analīzes vietnē "makroekonomika.lv" prognozē centrālās bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs, komentējot šodien publiskotos datus par patēriņa cenu izmaiņām 2016.gadā.

"Nākamajos mēnešos gada inflācija noteikti saglabāsies virs 2%, un, visdrīzāk, pieaugs vēl," atzīmē Krasnopjorovs, piebilstot, ka arī šā gada sākumā inflācijas kāpums galvenokārt būs saistīts ar pieaugošajām enerģijas un pārtikas cenām. Savukārt pieprasījuma puses spiediens joprojām nebūs liels. Inflāciju ar nokavējumu var bremzēt pērnā gada ekonomikas lēnā attīstība.

Tāpat viņš norāda, ka 2016.gada decembrī Latvijā inflācija pieauga straujāk, nekā gaidīts. "Šoreiz ekonomikas analītiķi vienprātīgi prognozēja inflācijas kāpumu, bet tik un tā faktiskie dati pārsniedza prognozi, un to noteica piedāvājuma puses faktori," atzīmē Krasnopjorovs.

Decembrī lielākā ietekme uz inflāciju (gan mēneša, gan gada laikā) bija degvielas un pārtikas cenu kāpumam, kas lielā mērā ir globāla tendence. Tostarp degvielas cenu dinamika atbilda prognozētajai, savukārt pārtikas cenu grupā kāpums bija straujāks, nekā gaidīts.

Īpaši liels devums decembrī inflācijā bija svaigu dārzeņu cenu kāpumam par ceturto daļu (par spīti niecīgam īpatsvaram patēriņa grozā), kas paaugstināja gada inflāciju par 0,3 procentpunktiem, kā arī vēsturiski straujākais cenu kāpums mēneša laikā (par 11,5%) bija svaigajām zivīm. Cenas auga arī apstrādātajai pārtikai, kā arī inflāciju paaugstināja "Lattelecom" sakaru pakalpojumu cenu sadārdzinājums.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 0,1%. Vienlaikus 2016.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, pieauga par 0,6%, bet gada laikā - 2016.gada decembrī salīdzinājumā ar 2015.gada decembri - tās palielinājās par 2,2%.

Tavs komentārs par rakstu: