• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Parādu piedzinējs maskāTiesas spriedums ir, bet "miermīlīgi" neko nepiedzīsi! Foto: Pikabu

Latvijas iedzīvotāji parādā miljardus, tikai Kar&Kra «nedzīvo Jūrmalā»

Pērnā gada nogalē bijušās “Pareks” bankas slikto aktīvu pārvaldītājas SIA “Reverta” likvidatore Ruta Amtmane atzina (žurnāls “Kapitāls”, 2017. gada decembris), ka no abiem šīs bankas īpašniekiem, kuru personīgās problēmas Ivara Godmaņa valdība atrisināja, uzdāvinot viņiem vairāk nekā miljardu eiro nodokļu maksātāju naudas, nav izdevies piedzīt faktiski nevienu centu.

Dzintars Zaļūksnis 

Ir tāds sens izteiciens: kas neriskē, tas nedzīvo Jūrmalā. Ja tā, tad Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis dzīvo jebkur, tikai ne Jūrmalā: ne ar ko, izņemot nepatīkamus brīžus, abi kungi, taisot savu biznesu, acīmredzot nav riskējuši. Brīdī, kad viņu problēmas kļuva privātā kārtā neatrisināmas, Latvijā pat valdība uz brīdi mainījās, lai tās atrisinātu.

Precīzāk, problēmas netika atrisinātas, vienkārši tā vairs nav Kar&Kra, bet gan visu nodokļu maksātāju bēda. Kā pērnā gada beigās atzina Amtmane, “...ar viņiem šobrīd vēl ir palikušas sešas aktīvas tiesvedības, bet kopsummā tās ir bijušas vairāk nekā desmit, un pašlaik kopējā prasījuma summa sasniedz 230 miljonus eiro. Sadarbības ar abiem kungiem nav bijusi nevienā brīdī. Mēs esam uzvarējuši tiesas prāvas, kas bija saistītas ne tik daudz ar mantisku piedziņu, bet par to, lai konstatētu faktus saistībā ar bijušo īpašnieku mēģinājumiem atdāvināt mantu saviem ģimenes locekļiem.” Jā, kas ir sevišķi interesanti: Godmanis saviem “korešiem” tolaik iedeva miljardu, bet... Pirmkārt, kā redzam, kopējā prasība pret abiem ir ap 230 miljoniem. Otrkārt, cilvēks, kurš nav aģents Pubulis (šeit), savas premjerēšanas laikā valsts parādu palielināja par gandrīz 4 miljardiem eiro. Tā kā neviens viņam neprasa, kur palika pārējā nauda, laikam jau arī mums nav jēgas šo jautājumu uzdot.

Turpretim vienkāršajiem Latvijas pilsoņiem parāds tiešām nav brālis.  Telekanāls LNT ziņo, ka Latvijas iedzīvotāju parādi, kuri tiek piedzīti atbilstoši tiesu nolēmumiem, ir mērāmi miljardos eiro. Lai spētu tos segt, nervozākie un muļķākie parādnieki pat ievietojot izmisīgus lūgumus sludinājumu portālos un esot gatavi naudu aizņemties no augļotājiem.

Cilvēkiem, protams, nepatīk būt melnajā sarakstā. Tomēr aizņemšanās, lai atdotu parādu, ne tikai nav izeja, bet, tieši otrādi, absolūts strupceļš, kas parādu slogu palielina arvien vairāk. Ja parāda kopsumma ir virs 5000 eiro, izeja ir fiziskas personas maksātnespēja: lai gan šis process nav bezmaksas, tas galu galā atbrīvos no parādsaistībām. Tomēr tas būs pieņemams tikai tiem, kam nav īpašumu, ko negribas zaudēt,– piemēram, auto, dzīvokļa, mājas laukos. Cilvēks parasti palaiž garām brīdi, kad izmisīga turēšanās pie īpašuma pārlieku saasina parāda problēmu, tomēr emocionāli to var saprast.

Latvijas Kredītņēmēju asociācijas pārstāvis Aivars Rudi lēš, ka Latvijas iedzīvotāju parādi ir milzīgi – aktīvie izpildraksti (tas, kas pašlaik tiek piedzīts no Latvijas iedzīvotājiem) civilprasībās vien ir ap 420 000 – viens uz katriem diviem ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem! Tikai šajā segmentā parādu kopējā summa ir 5,5 miljardi eiro. Bet ir vēl piedziņa administratīvajā un kriminālprocesā, kavētie parādi, par kuriem vēl nav izpildraksta, “privāti” aizņemtie parādi u.tml. Arī banku sektorā patlaban gandrīz 20% kredītmaksājumu tiek kavēti. “Tas nozīmē, ka parādnieku loks ir milzīgs. Ja mēs paskatāmies Latvijas iedzīvotāju oficiālos ienākumus, tad 75% Latvijas iedzīvotāju strādā ar oficiālo algu pirms nodokļu nomaksas līdz tūkstoš eiro,” secina Rudi, piebilstot, ka ka liela daļa parādnieku šobrīd iedzīti tā dēvētajā “pelēkajā” zonā jeb ēnu ekonomikā. Kur gan lai viņi liktos, ja civilizētās kredītiestādes – bankas – pašlaik pašas glābjas, kā var, tāpēc kredītus izsniedz tikai tiem, kam pašiem naudas ir atliku likām.  

Neko teikt, lieliska dāvana Latvijai tās simtgadē! Turklāt pēc Danas Reiznieces-Ozolas un viņas kolēģu rosīšanās valsts finanšu sektorā stāvoklis kļūst arvien dramatiskāks.

Tavs komentārs par rakstu: