• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Mencu zvejnieki laivāsMencas drīkst zvejot vairs tikai piekrastē un bez tīkliem. Foto: Reuters/Scanpix

Latvijas mencu zvejniekiem piedāvā kompensāciju par labprātīgu tirgus pamešanu

Latvijas mencu zvejniekiem galīgas zvejas darbības pārtraukšanai pieejami 4 miljoni eiro, atsaucoties uz Zemkopības ministriju (ZM), ziņo sabiedriskie mediji. Lauku atbalsta dienestā (LAD) kompensācijām pieteikties varēs aptuveni pēc mēneša.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Atbalsts darbības pārtraukšanai tiks piešķirts tiem zvejas kuģu īpašniekiem un apkalpes locekļiem, kas zvejoja. Oficiālais iegansts ir mencu populācijas krasa samazināšanās Baltijas jūras austrumdaļā. Tādēļ 2019. gada vidū tika pasludinātas mencu ēras beigas, un pērn šīs zivju sugas zvejnieki pilnībā pārtrauca zveju.

Pēc pusotra gada kopš mencu zvejas lieguma apstiprināta valsts un Eiropas Savienības atbalsta kārtība zvejniekiem, kuri darbu vairs neturpinās. Paredzēts, ka no Latvijas zvejas flotes varētu izņemt vēl līdz 12 kuģus.

Kompensācija noteikta 4046 eiro par kuģa bruto tonnu, kā arī tiek skatīta pēdējā gada mencu nozveja, ko kuģis vairs nevarēs gūt. Savukārt apkalpes locekļiem publiskā finansējuma apmērs ir vienāds ar vidējo darba algu zvejniecībā iepriekšējos divos gados pirms projekta iesniegšanas.

Par to, kas var pretendēt uz atbalstu, stāsta ZM Zivsaimniecības departamenta vadītājs Normunds Riekstiņš. Proti, lai saņemtu atbalstu, kuģim jābūt bijušam jūrā vismaz 90 dienas un zvejojušam mencu 2017. un 2018. gadā. Mencu nozvejas apjomam 2014.–2018. gadā jābūt vismaz 85% no kopējās nozvejas. Tas attiecas gan uz vismaz 150 tonnas lielajiem kuģiem, kas zvejo aiz piekrastes, gan uz piekrastes zvejniekiem, kas grib pretendēt uz atbalstu.

ZM pārstāvis apgalvo, ka tas neesot piespiedu pasākums – kuģu izņemšana no flotes neesot obligāta. Riekstiņš: “Tas jāvērtē pašiem zvejniekiem, vai līdz ar mencu zvejas aizliegumu viņi vēl var turpināt izmantot kuģi un zvejot citas sugas.”

Kopējais atbalsts mencu zvejas kuģu likvidēšanai jeb sagriešanai paredzēts 4 miljonu eiro apmērā. To līdzfinansē Eiropas Jūrlietu zivsaimniecības fonds un Latvijas valsts.

1 Komentāri


 1. Inese
  2021-02-23

  Kas tas par murgu. Ko vēl tā Eiropā grib Latvijā likvidēt. Man liekas ka jāsāk likvidēt Eiropas savienību. Tālāk vairs nau kur. Tā jau viss ir izpostīts ko vēl grib. Ar lāpstu pa galvu kas to uzsācis.

Tavs komentārs par rakstu: