• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Vecas sievietes portretsAtrast šajā pasaulē taisnību - viena mūža nepietiks! Ilustratīvs attēls: Reuters

Latvijas pensiju sistēma starp labākajām pasaulē. Bet pensiju nebūs!

Necik daudz laika nav pagājis kopš 2014. gada aprīļa, kad Latvijas plašsaziņas līdzekļi steidza izplatīt pārsteidzošu ziņu: Latvijas pensiju sistēma esot viena no 10 labākajām pasaulē (atmiņas par to varam atsvaidzināt, piemēram, šeit)!

Dzintars Zaļūksnis

Pirms tam, 2013. gadā, Latvijas sociāli ekonomisko norišu pazinējs Ģirts Rungainis gan bija paspējis paziņot, ka nākotnes pensionāri uz pensiju var ij necerēt (šeit) – tās vienkārši nebūšot! Kam ir izrādījusies taisnība – Vācijas aktīvu pārvaldīšanas sabiedrībai “Allianz Global Investors”, kura veido Pensiju ilgtspējas indeksu (Pension Sustainability Index, PSI), vai necilam un plašas sabiedrības, būsim godīgi, nīstam investīciju baņķierim no vēl necilākas valstiņas Latvijas?

Lai kā gribētos ticēt, ka globālam “firmamentam” ij informācijas vairāk, ij aprēķinu metodika uzticamāka, tomēr 2017. gada jūlija realitāte daudziem rāda, ka vismaz īstermiņā viedāks ir izrādījies Rungainis. Papīros?  HA! Un BET! Tās pašas “Allianz Global Investors” 2016. gada apskatā “2016 Pension Sustainability Index PSILatvijas pensiju sistēma ir pacelta no 9. uz 7. vietu! Virs mums, kā saka, ir tikai debesis: 1. Austrālija, 2. Dānija, 3. Zviedrija, 4. Nīderlande, 5. Norvēģija, 6. Jaunzēlande, 7. Latvija!, bet aiz mums – ak, kāda laime! – 8. Igaunija! (pārējo valstu pensiju sistēmu ilgtspējas vērtējums atrodams šeit). Ko vēl var vēlēties cilvēks, kas grib mierīgi un skaisti nomirt dzimtajā zemē?

Taču realitāte sit sāpīgus zilumus. Teiksim, ir vasara, Vecrīga pilna dažādu, ne tik ilgtspējīgas pensiju sistēmas baudošu senioru, bet progresīvās Latvijas vecākā paaudze ar pasaules apceļošanu nezin kāpēc nodarbojas reti.

Ja tā, tad nevajag sevi mānīt un justies muļķiem – vienkārši kapitālisma apstākļos ar skaitļiem var manipulēt šādi un tādi, rezultātus nosaukt un pasniegt, izmantojot iedvesmu, iztēli, fantāziju vai pasūtītāja vēlmes, un vienmēr būs cilvēki, kas neticēs, ka respektablu vīreļu un organizāciju sarēķinātie skaitļi neatbilst realitātei. Bet tie var būt un ir dažādi!

Piemēram, Austrālijas Finanšu pētījumu centrs (Australian Centre for Financial Studies) arī tajā pašā 2016. gadā, bet pēc citas metodikas ir izrēķinājis savu Globālo pensiju indeksu (Global Pension Index, GPI). Taču tajā Latvija ir vienkārši ignorēta, bet starp ES valstīm kā valstis ar pirmklasīgu pensiju sistēmu tiek vērtētas tikai Dānija un Nīderlande (PSI indeksā – attiecīgi 2. un 4. vietā), nav nevienas (!) valsts ar otrās pakāpes cienīgu pensiju sistēmu, bet trešās pakāpes “medaļas” piešķirtas Zviedrijai un Somijai (PSI indeksā Zviedrija 3., bet Somija – 17. vietā, tūlīt aiz Lietuvas). Pārējo vērtēto ES valstu pensiju sistēmās (ieskaitot Lielbritāniju, kura PSI vērtējumā ir augstajā 11. vietā) esot labākajā gadījumā dažas veiksmīgas iezīmes, bet kopumā tās neatbilstot mūsdienu prasībām.

Savukārt Starptautiskā pensionāru savienība (International Pensions) sagatavojusi Pensiju atlantu (Pension Atlas 2016), kura tapšanā palīdzējuši Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (Massachusetts Institute of Technology, MIT) mācībspēki. Tajā Latvijas pensiju sistēmas ilgtspēja vērtēta kā 17. augstākā pasaulē (šeit) – un tas arī ir lielisks rezultāts! Taču tajā pašā laikā Latvijas pensiju sistēma šajā atlantā vērtēta kā ne īpaši atbilstoša reālajam stāvoklim valstī.

Pie pēdējās tēzes arī paliksim. Latvijas pensiju sistēma, iespējams, būtu brīnišķīga, ja tā tiktu “uzpotēta” attīstītas, 100-150 gadu garumā uzkrājumus veidojušas valsts un sabiedrības apstākļos. Turpretim Latvijā to var salīdzināt ar visdārgākā trifeļu krēma pievienošanu sālītu gurķu mucai – efekts varbūt arī ir, bet ne tāds, kādu gribētos gaidīt: sālīti gurķi ir un paliek sālīti gurķi, tikai nu jau krietni dārgāki un ne visi tos var atļauties. 

Tāpēc labāk ticiet Rungainim: jā, skumji, bet sociālajām iemaksām pensiju rakursā nav nekādas jēgas! Jā, Latvijā ieviesto pensiju sistēmu iespējams novērtēt kā septīto ilgtspējīgāko pasaulē. Un kurš teica, ka tā nevar pastāvēt mūžīgi?

Vārdu sakot, vismaz trešdaļai nākotnes pensionāru Latvijā draud nabadzība, un labāk esiet tai gatavi. Skaitļus lai uzkož tie, kas nodarbojas ar to ekvilibristiku.

2 Komentāri


 1. AAA
  2017-07-02

  Vēl tikai vajadzētu atreferēt, kas ir domāts ar vārdu "nabadzība". Dažam labam arī ar 60 € mēnesī pietiek, citam dažas "štukas" uz rokas liekas pazemojošs atalgojums.

  • Dzintars
   2017-07-10

   Par to jau esmu rakstījis. Piemēram: http://www.infotop.lv/article/lv/lielaka-dala-vientulo-pensionaru-un-katrs-tresais-berns-dzivo-trukuma vai: http://www.infotop.lv/article/lv/pat-uzlabota-statistika-nespej-noslept-faktu-ka-darbs-latvija-nenodrosina-elementaru-iztiku

Tavs komentārs par rakstu: