• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Vladimirs Putins un Aļaksandrs Lukašenka.Vēl pavisam nesen Lukašenka uz Putinu varēja lūkoties arī tā. Tagad vairs tas nav iedomājams. Foto: AP

Latvijas robeža ar Baltkrieviju vaļā. Kaunēties vai izmantot?

Šobrīd, kad globālā līmenī joprojām nerimstas kovidbailes, pašā Eiropas (ģeogrāfiskajā) viducī trako vēl viena slimīga parādība – Aļaksandra Lukašenkas (Аляксандр Лукашэнка) paranoja. Daļā valstu tagad skaitās labais tonis aizmirst jelkādu diplomātiju un pragmatismu un iedomāties, ka no ārpuses labāk redzams, ko grib baltkrievi.

Dzintars Zaļūksnis 

Ij negrasos uz sevi izsaukt demokrātu niknumu, kurš mēdz būt ļoti totalitārs un aizvainojošs, tāpēc teikšu uzreiz: es jums piekrītu, ka Bacjka (Бацька) ir aizsēdējies un, iestājoties vecumam, strauji nojūdzas.

Taču es redzu arī medaļas otru pusi: dāmīte, kura aizļekatojusi uz Viļņu, pasludinājusi sevi par visas baltkrievu tautas vienīgo prezidenti un “garantē dzīvību un drošību” Lukašenkam, arī nav īsti pilns rubelis. Rezultātā pašreizējā situācija Baltkrievijā ir patīkama tikai tiem, kas stāv maliņā un klusiņām berzē roķeles, arvien pieaugot cerībām, ka drīz sāksies baltkrievu nacionālo bagātību saraustīšana gabalos.

Vēlreiz uzsveru speciāli demokrātiem: es neesmu rakstījis un nerakstu, ka uzskatu Lukašenku par Baltkrievijas suverenitātes garantu, turklāt vienīgo. Bet sagaidu no jums godīgu atbildi, ka par tādu nepavisam nav uzskatāma arī Svjatlana Cihanouska (Святлана Ціханоўская), kuru daudzi no jums izvēlas dēvēt krievu manierē – par Svetlanu Tihanovsku, tā acīmredzot vēloties visai nicīgi norādīt, ka “baltkrievi tie paši krievi vien ir”. 

Lai nu kā, pēc tam, kad Lukašenka ir izdarījis to, ko viņa vietā būtu darījis jebkurš saprātīgs diktators vai vienkārši prezidents,– proti, slēdzis Polijas un Lietuvas robežas un uzdevis pastiprināt Baltkrievijas un Ukrainas robežas kontroli –, Latvijas demokrātiem ir saasinājusies politiskā šizofrēnija.

No vienas puses – diplomātijas smalkais tonis neļauj teikt, sak, tas, ka Latvijas robeža ar kaimiņvalsti palikusi vaļā, ir slikti. No otras puses – kā tad tā, ļaunais diktators, ūsainais tarakāns mūs vērtē zemāk nekā poļus un lietuviešus! Mēs pārāk maz provocējam, piedodiet, atbalstām baltkrievu tautu? Nezin kāpēc esmu pārliecināts, ka arī Latvijas-Baltkrievijas robeža ilgi nestāvēs vaļā. Ja ne citādi, tad to pieprasīs aizklapēt Edgara Rinkēviča vadītais kantoris.

Taču pagaidām mūsu demokrāti sēž peļķē un sarkst, lai gan šādu situāciju, saprātīgi rīkojoties, varētu vērst par labu Latvijai – piemēram, kļūstot nevis par verbālu, bet reālu starpnieku Lukašenkas un demokrātiskās pasaules sarunās kaut vai par to, kad un kādos apstākļos viņš varētu atdot varu kādam jaunākam, spraunākam un demokrātiskākam tipāžam.    

Ja vēlaties, varat uzskatīt, ka Lukašenka liekuļo, teikdams: “Es negribu, lai mūsu valsts karotu. Turklāt es negribu, lai Baltkrievija un Polija, un Lietuva pārvērstos par karadarbības zonu, kur tiks risināti mūsu jautājumi.”

Tomēr neviens saprātīgs cilvēks nevarēs noliegt, ka pēdējo gadu lēnā un slinkā Baltkrievijas politiskā attālināšanās no Krievijas nu ir galā un strauji notiek pretējais process. Lukašenkam jābūt galīgi trakam, lai pieļautu domu, ka Eiropas Savienība jelkad varētu kļūt pret viņu atbalstošāka vai neitrālāka. Vai vismaz mazāk nodevīga.    

1 Komentāri


 1. Jānis
  2020-09-23

  Te vēl, ja ar rakstīto ir par maz: https://www.youtube.com/watch?v=cLx1kfNJsUw&feature=youtu.be

Tavs komentārs par rakstu: