• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
karavīru ēdnīcā Ādažu bāzēTomātiņi no Spānijas, šampinjoni no Īrijas, ingvers no Albānijas - un visi apmierināti! Foto no ēdnīcas Ādažu miltārajā bāzē: Juris Rozenbergs/jauns.lv

Latvijas zemnieki neaudzē šampinjonus un ingveru, tāpēc karotāji ēdīs importu

Prieks, ka pienākusi retā reize, kad ir iemesls uzslavēt Raimonda Bergmaņa vadīto Aizsardzības ministriju. Proti, redzot, cik negetīva divus mēnešus pirms 13. Saeimas vēlēšanām ir sabiedrības reakcija uz Nacionālo bruņoto spēku (NBS) plāniem no armijnieku apgādes ar pārtiku izslēgt vietējos zemniekus, ministrs ir apturējis pārtikas produktu iepirkuma procedūru. 

Bet sašutumam ir pamats, turklāt joprojām nav pārliecības, ka Bergmaņa reakcijai būs ilgtspējīgas sekas nevis atkal notiks "manevri zem deķa", kuru rezultātā izrādīsies, ka nekas nav mainījies. 

Ārvalstu militāro bāzu esamība tās uzturošajās valstīs ilgtermiņā parasti ir ekonomiski izdevīga. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir vietējo ražotāju iesaistīšanās armijnieku apgādē. Tomēr Latvijas labieši ir nolēmuši vietējos zemnieķeļus no šīs barības ķēdes izslēgt: attiecīgā iepirkuma dokumentus Aizsardzības ministrija ir sagatavojusi tā, lai mūsu valsts dārzeņu audzētāji militāristu – turklāt ne tikai NATO, bet arī savējo,– ēdināšanai netiktu ne tuvumā.  

Biedrība "Zemnieku saeima" ziņoja, ka saņēmusi dārzeņu audzētāju sašutuma pilnus zvanus par iepirkumu konkursu "Pārtikas produktu iegāde Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām", kurā tie nevarēja piedalīties saistībā ar prasībām piegādāt arī tādas kultūras, kuras Latvijā neaudzē.

Biedrībā stāsta, ka vietējie dārzeņu audzētāji labprāt piedalītos konkursā un spētu izpildīt visas nepieciešamās prasības, ja produkcijā netiktu iekļautas tādas kultūras kā šampinjoni un ingvers, kuras Latvijā neaudzē. "Ja piegādātājs nespēj piedāvāt visu produkcijas klāstu, un šajā gadījumā vietējie lauksaimnieki nespēj izpildīt, jo Latvijā neaudzē šampinjonus un ingveru, viņš konkursā nav tiesīgs piedalīties! Ja ierēdņiem – pasūtītājiem būtu vēlme atbalstīt vietējos ražotājus, tad viens, divi zvani nozares ekspertiem nepieļautu tik rupjas kļūdas, kā tas ir šajā gadījumā," uzsvēra biedrībā.

"Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietnieks un SIA "Mežacīruļi" saimnieks Juris Cīrulis piebilda, ka šis iepirkumu konkurss iezīmē tendenci visā tautsaimniecībā – sev tuvu cilvēku lobēšanu, kuri lielākoties nav ražotāji, bet ir uzpircēji, pārpircēji un spekulanti. "Ja nolikuma autors ir kompetents darbinieks, tad šādu nolaidību var raksturot kā ļaunprātīgu rīcību un viņam vajadzētu doties jauna darba meklējumos! Šajā gadījumā iepirkuma procedūras finansējuma avots 100% ir valsts budžeta finansējums un ir skumji noraudzīties, kā mūsu nodokļu maksātāju nauda aizplūst uz uzņēmumiem, kuri gan legāli, gan nelegāli ieved dārzeņus no citām valstīm," viņš sacīja.

Pēc Cīruļa teiktā, iepirkumus joprojām fokusē nevis uz to, lai šajā gadījumā armija saņemtu pēc iespējas svaigākus, Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolētus vietējos dārzeņus, bet gan "vieglu roku" Latvijas budžeta līdzekļi atdoti citu valstu audzētājiem un starpniekiem.

Tagad raudzīsim, kādus konkrētus soļus Aizsardzības ministrija spers, lai aizsargātu pašmāju lauksaimniekus.

1 Komentāri


 1. labus
  2018-08-08

  jefreitora banda ;/

Tavs komentārs par rakstu: