• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jaunieši sejas maskās."Kovidpanika" rāda, ka daudz uzņēmīgāki pret "jauno totalitārismu" ir gados jauni cilvēki. Foto: Pixaby

Ļaujiet valdībai rūpēties par jūsu veselību! jeb 50 eiro «arguments» masku nenēsātājiem

Tieslietu ministrija sava lielā šefa Jāņa Bordāna vadībā (viņš arī Jaunās konservatīvās partijas līderis) ir sagatavojusi grozījumus “Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot iespēju katram, kas sabiedriskā vietā (perspektīvā – arī darba vietā) parādīsies bez uzpurņa, uzlikt 50 eiro soda naudu.    

Dzintars Zaļūksnis

Tas ir nopietni. Bordāna kantoris acīmredzot ir sapratis, ka iepriekšējā akcija maksāsiet 2000 eiro! nedarbojas, jo sabiedrība ir tik nabadzīga, ka četrzīmju soda naudas uzkaras kaut kur ārpus apziņas. Tāpēc šī no vienas puses bargā, bet no otras – komiskā soda nauda ir piespriesta vien pāris reižu, tā teikt, brīdinājumam... Nu, nedarbojas, un beigta balle!  

Citādi ir ar 50 eiro. It kā nav daudz, bet sāpīgi. Turklāt viltīgais Bordāns paredz suņa astes ciršanu pa gabaliņam – policists var sākt ar nejaukā pilsoņa brīdināšanu, tad uzlikt viņam 10 eiro, pēc tam, eh, 20, beigu galā, ja jau cilvēks tik stulbs, lai maksā vēl arī 50! I audzinošs efekts, i kāda nebūt kapeiciņa valsts budžetā. Turklāt sevišķi spītīgu indivīdu teorētiski ir iespējams “argumentēt” tik ilgi, ka viņš samaksās kopumā tos 2000 eiro.

Lai nu kā, “likuma grozījumu redakcija jau ir saskaņota Valsts kancelejas direktora Jāņa Citskovska vadītajā Starpinstitūciju koordinācijas vadības grupā un tagad šī bumba ir nodota 13. Saeimai. Kā rāda pieredze, tā parasti ir tīra formalitāte.

BET! Taisnības labad gribu piebilst, ka kaut kādu cilvēcisko loģiku Bordāna idejā šoreiz var sameklēt. Piekritīsiet taču, ka valstī, kur liela daļa cilvēku gatavi uz darbu iet pat pusdzīvi, ne tikai ar acīmredzamiem simptomiem, humānais zviedru variants vienkārši būs par maigu.   

Nelaime tā, ka valdība, par visu vari gribēdama izrādīt nebijušas rūpes par mūsu veselību, nespēj apstāties pie saprāta robežas. Arī šoreiz visā nopienībā tiek apspriesta, piemēram, obligāta masku nēsāšana darba vietās (visās!) un... alkohola tirdzniecības ierobežošana. Pēdējais pasākums vispār izskatās pēc ministrijas klerku metafiziskā naida izpausmes.

Ilzes Viņķeles kantoris gan stāsta, ka visupirmais uzdevums esot “stabilizēt situāciju, pakāpeniski ejot uz konsekventu saslimstības samazināšanu”. Jā, cipariņi ir varen ērta padarīšana. Vienus izceļot, citus noklusējot katra valdība var kļūt par makten dedzīgu numerologu.

Tavs komentārs par rakstu: