• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Advokāte Solvita Olsena.Advokāte Solvita Olsena. Foto: Ieva Čīka/LETA

LĢĀA: Priekšlikumā par e-veselību un citiem jautājumiem nav nekā, par ko iepriekš panākta mutiska vienošanās

LETA

Veselības ministrijas (VM) priekšlikumā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai (LĢĀA) nav bijis nekā no tā, par ko bija panākta mutiska vienošanās, tostarp jautājumā par e-veselību, aģentūrai LETA norādīja asociācijas pārstāve Solvita Olsena.

Viņa skaidroja, ka Streika komitejas aicinājums ģimenes ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot, izvēlēta kā streika forma, jo VM, veselības ministre Anda Čakša un valdība neesot gatavi cienīt ārsta darbu.

Pēc Olsenas paustā, ģimenes ārsti e-veselības jautājumā norāda, ka ar sistēmu strādās tad, ja tā tiešām būs laba un efektīva. "Mēs nevaram strādāt ar tādu IT produktu, kas lieki tērē laiku. Tāpat kopš 2015.gada asociācija ir prasījusi, ka šai sistēmai ir nepieciešams neatkarīgs audits, lai būtu ticami dati par sistēmas darbību," skaidroja Olsena.

Patlaban situācija ar e-veselību no ārstu viedokļa ir izveidojusies nepieņemama, jo, lai ārsts varētu lietot jebkāda veida produktu, tostarp e-veselību, viņam ir svarīgi, lai šis produkts strādā un lai tas ir palīgs viņa darbā, nevis traucē.

Kā norāda asociācijas pārstāve, LĢĀA patlaban nav datu, ka sistēma strādā pilnvērtīgi, turklāt kolēģiem, kas jau lieto e-veselību, ne tikai ir grūti ar sistēmu strādāt, bet viņus pat soda par kļūdām.

Vienlaikus Olsena norādīja, ka Čakša manipulējot ar asociācijas teikto par e-veselību, jo tā nekad nav teikusi, ka e-veselība kā ideja ir slikta vai ka sistēma ir nederīga. LĢĀA pauž viedokli, ka ģimenes ārsti darbu sistēmā sāks, kad produkts būs pietiekami labs, tajā tiks ievērota drošība, respektētas pacienta tiesības un ārsta konfidencialitātes pienākums.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par "modificētu" streiku - tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

Tavs komentārs par rakstu: