• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Divi puišeļi sacenšas rotaļu mašīnās.Veselīgā biznesa vidē katrs var atrast savu vietu. Foto no: rockinjump.com

«Lidojošā sile» ziņo: jaunu uzņēmumu Latvijā arvien mazāk

Lidojošā siles propagandisti – sevišķi priekšvēlēšanu karstumā – var muldēt par septiņiem mēmiem, un vienmēr būs kāda daļa sabiedrības, kas viņus labprāt uzklausīs un viņiem noticēs. Taču neviens propagandists neiestāstīs, ka cilvēku atturīgums pret jaunu uzņēmumu dibināšanu ir kaut kas pozitīvs, lidojošās siles radījumu atbalstīts.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Ja cilvēks nodibina uzņēmumu, pastāv cerība, ka viņš pāries kategorijā nodokļu ražotājs, t.i., viņa bilance norēķinos ar valsti kļūs pozitīva. Tā, protams, var arī nenotikt, sevišķi atceroties Latvijā pastāvošo nodokļu sistēmu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) represīvo stilu, kura rezultātā gadu gadiem neiekasēto un norakstīto nodokļu masa svārstās ap miljardu eiro. Augustā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,092 miljardi eiro. Tas gan bija par 0,4% mazāk nekā jūlijā, bet par 4,6% vairāk nekā gada sākumā.

Skaidrs, ka daļa no šiem parādiem būs jāieraksta skurstenī, jo tos pietaisījuši uzņēmumi, kas pārtraukuši saimniecisko darbību. Bet valsts aparāta materiālās vajadzības nesarūk, tieši otrādi. Tāpēc svarīgi, lai mūžībā aizgājušu firmu vietā nemitīgi veidotos jauns nodokļu planktons, turklāt vēlams, lai tā slānis būtu arvien biezāks, jo tad lidojošajai silei nebūs jādomā par nodokļu likmjui paaugstināšanu.

Taču Latvijā ar šo lietu ir pagalam švaki. 21. gadsimtā ir bijuši reti brīži, kad kādā laika posmā jaundibināto uzņēmumu kopskaits ir pārsniedzis likvidēto uzņēmumu masu. Varam jau sev stāstīt, ka galvenais ir kvalitāte, tāpēc lai tie sīkmaņi iet un iet... Taču, tāpat kā dabā, tieši planktons – sīkie un mazie uzņēmumi – veido veselīgu biznesa vidi, kurā – ak, tu brīnums! – aug nodokļu masa. Tas pats “Latvenergo” savu hiperpeļņu var iegūt tikai tad, ja planktons kārtīgi maksā par patērēto elektroenerģiju.          

Tāpēc tas, ka atbilstoši “Lursoft” informācijai pirmajā pusgadā reģistrēti 4305 jauni uzņēmumi, kas ir par 532 mazāk nekā 2021. gada attiecīgajā periodā, bet likvidēti 5799 uzņēmumi, nekādi neliecina par veselīgu biznesa vidi.

Visievērojamākais uzņēmumu skaita kritums pirmā pusgada beigās reģistrēts Latvijā tradicionāli stratēģiski svarīgajā mazumtirdzniecības nozarē, kā arī lauksaimniecībā un specializēto būvdarbu sektorā. Piemēram, mazumtirdzniecībā 2022. gada sešos mēnešos reģistrēti nepilni 400 uzņēmumu, kamēr likvidēto bijis par 200 vairāk. Un atkal – varam jau vāvuļot, ka mums pietiek ar “Maximu” un “RIMI”, bet...

Bez nodokļu planktona izzušanas tas nozīmē arī veselīgas konkurences samazināšanos. Un ar vārdu veselīga es domāju pirmām kārtām tādu konkurenci, kas tiecas samazināt cenas.

Tavs komentārs par rakstu: