• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krāsu revolūcija Baltkrievijā.Krāsainā revolūcija Baltkrievijā. Kolāža: rand.org

«Lielais Brālis» no ASV iebilst prezidentam Lukašenkam

Amerikas konfliktu risināšanas centrs, korporācija RAND (no angļu: research and development, pētījumi un attīstība) apvērsuma iespējamību Baltkrievijas Republikā vērtē kā reālu. ASV vadošās ideju laboratorijas iejaukšanās notikumos suverēnā republikā, kur krāsainā revolūcija turpinās jau mēnesi, arvien vairāk satrauc Baltkrievijas sabiedrību.

Jonas Turauskas, īpaši InfoTOP.lv

Korporācija RAND ir pētniecības un attīstības bezpeļņas organizācija, kurā strādā gandrīz 2000 darbinieku, kurai ir sava universitāte un kuras pagājušā gada apgrozījums ir 357 miljoni USD. Šā uzņēmuma klienti kopš aukstā kara laikiem ir Amerikas valdība un praktiski visi Rietumu specdienesti, tostarp amerikāņu CIA (Central Intelligence Agency) un britu MI-6, kā arī Pasaules banka (the World Bank), Starptautiskais valūtas fonds (International Monetary Fund), Eiropas Komisija un citas globālas Rietumu struktūras. Organizācijas galvenā mītne atrodas Santamonikā, Kalifornijā. RAND Europe reģionālie biroji atrodas Briselē un Kembridžā, tā Krievijas un Eirāzijas centrā strādā simtiem darbinieku. Korporācijai ir stabilas saites ar ES valstu valdībām, ieskaitot Poliju un Lietuvu, kas darbojas kā Aleksandra Lukašenkas (Аляксандр Лукашэнка) režīma pretinieki, savukārt Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu vadītāji ir formāli neitrāli.

Baltkrievijas žurnālisti mēģināja noskaidrot, kādi draudi rodas no ārējās iejaukšanās Baltkrievijas protestos. Vietne "Белоруссия" informē, ka notikumiem, kas izskatās pēc "tautas spontāniem protestiem" un kuri Baltkrieviju zibens ātrumā izslaucīja pēc 9. augusta prezidenta vēlēšanām, ir rietumu kuratori. Prezidents Lukašenka apgalvo, ka nekārtības un streikus republikas rūpnīcās koordinē centri Polijā un Čehijā. Bet kas stāv aiz Varšavas un Prāgas?

Par ielu protestiem (bet Baltkrievijas septītā krāsainās revolūcijas mēģinājuma pirmajās un vardarbīgākajās dienās notika uzbrukumi policijai un bija upuri gan policistu, gan protestētāju vidū) tika publicēts ziņojums "Rietumu loma Baltkrievijā". Tā autors, RAND eksperts Viljams Kortnijs (William Courtney) norāda: "Minska, iespējams, tuvojas politisko pārmaiņu virsotnei. Masveida demonstrācijas un strādnieku streiki, lai protestētu pret prezidenta Aleksandra Lukašenko atkārtotu ievēlēšanu, kuru daudzi uzskata par viltotu, kā arī policijas nežēlība ir pārmaiņu virzītājspēks. Vai jebkura pāreja būs mierīga un uzlabos pārvaldību, daļēji var būt atkarīgs no Rietumiem. Ja tai ļaus palīdzēt, Rietumi var veicināt dialogu un stabilu varas nodošanu, vienlaikus samazinot ģeopolitiskos riskus".

RAND korporācija atklāti publicē baltkrievu nemiernieku "demokrātijas piespiešanas" programmu. Tas notiek republikā, kas robežojas ar Eiropas Savienību un NATO valstīm Latviju, Lietuvu un Poliju un ir Maskavas militāri politiskā sabiedrotā. Saskaņā ar ieteikumiem, lai īstenotu pakāpenisku republikas pagriezienu uz Rietumiem, ir nepieciešams "stimulēt Baltkrievijas amatpersonu iesaistīšanos", kam būtu jāveicina "pagrieziens uz Rietumiem". Atsevišķas programmas ietver nacionālisma un ksenofobijas attīstību un Krievijas diskreditēšanu visās jomās, ieskaitot ekonomiku, uzņēmējdarbību un investīcijas. Un tas viss – diemžēl jāatzīst – bija gandrīz norma, jo Bacjka pārāk daudz ir uzticējis saviem Rietumu partneriem.

Kā atgādina belrussia.by, bijušais Pentagona galvas padomnieks, korporācijas RAND analītiķis brigādes ģenerālis Brūss Makklintoks (Bruce McClintock) ieradās Baltkrievijā, lai stiprinātu Minskas rietumu pagriezienu. Tad Baltkrievijas Republikā viesojās ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo (Mike Pompeo), kuru sirsnīgi uzņēma Baltkrievijas prezidents Lukašenka. Lai "aktivizētu lomu" tika iecelta jauna Amerikas vēstniece Baltkrievijā Džūlija Fišere (Julie Fisher), kura "pilnīgi nejauši" iepriekš ieņēma ASV vēstnieka amatu Kijevā Viktora Juščenko (Віктор Ющенко) vadībā un Gruzijā – Miheila Saakašvili (Mikheil Saakashvili) vadībā. Vai man jums jāatgādina, ka 2003. gadā "kļūdainā" parlamenta balsojuma dēļ Gruzijā izcēlās "rožu revolūcija" un pie varas nāca Saakašvili, bet 2004. gada "oranžās revolūcijas" iemesls Ukrainā bija prezidenta vēlēšanu otrās kārtas "nepareizie" rezultāti? Daudzas korporācijas RAND prognozes ir kļuvušas par metodoloģiskām vadlīnijām krāsainajām revolūcijām, vietējiem militārajiem konfliktiem un pilsoņu kariem, kas izcēlušies daudzviet pasaulē.

Amerikas centrs prognozē ielu protestu rezultātus Baltkrievijā: to noslēgumā pēc prezidenta Aleksandra Lukašenkas režīma demontāžas republika tikšot demokratizēta atbilstoši Ukrainas scenārijam. Kā ziņo Ukrainas informācijas aģentūras UNIAN žurnālists Romāns Сimbaļuks (Роман Цимбалюк), korporācija RAND šodien meklē instrumentus, lai izjauktu "Nord Stream 2" gāzes vada būvniecību Vācijā, atbalsta pretkrievisku noskaņojumu Ukrainā un arī cenšas "ienest" Maidanu Maskavā, "provocējot Krievijas sabiedrības liberālo daļu.

Protesti Baltkrievijā amerikāņu korporācijas sarežģītā plānā, protams, ir tikai pirmais posms. Savā atklātajā analīzē korporācija RAND atzīst, ka NATO paplašināšanās riski uz austrumiem ir saistīti ar Baltkrievijas ģeogrāfijas kritisko lomu Suvalku zemes šauruma kontrolē. Tas ir vienīgais sauszemes koridors starp Krievijas Kaļiņingradas apgabala eksklāvu, uz kuru ir izeja no Krievijas militārā un politiskā sabiedrotā Baltkrievijas. Suvalku koridors dod iespēju operatīvi pārdislocēt Krievijas militāro aprīkojumu uz Kaļiņingradas apgabalu un ievērojami samazina veiksmīgas NATO militārās operācijas iespējas Krievijas eksklāva reģionā.

Lietuvas gadījumā, protams, Lukašenkas varas demontāžas politiskais bonuss ir atomelektrostacijas megaprojekta izjaukšana Astravjecas pilsētā, kas atrodas pusstundas brauciena attālumā no Viļņas. Lai gan Baltkrievijas demokrātija Lietuvai var maksāt pārāk dārgi, Lietuvas Ārlietu ministrijas vadītājs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) turpina kritizēt Lukašenku laikā, kad Vācijas kanclere Angela Merkele klusē. Lietuvas Klaipēdas osta var zaudēt apmēram 10 miljonu tonnu mēslojuma pārkraušanu no uzņēmuma "Belaruskali" (Беларуськалий) un netālu no Minskas izvietotā Baltkrievijas un Ķīnas industriālā parka "Lielais akmens" (Вялікі камень) kravu plūsmu.

Savukārt Polija riskē zaudēt Ķīnas tranzīta satiksmi caur Brestas-Malaševičas dzelzceļa kontrolpunktu. Un mūsu Latvija, kuru "lielais brālis" šajā trakajā vēršu cīņā iecēlis muletes lomā, var zaudēt Baltkrievijas naftas produktu tranzītu – tā ir galvenā naftas tranzīta plūsma pēc Krievijas kravu īpašnieku aiziešanas no Latvijas.

Ko korporācija RAND uzskata par ieguvumu Lietuvai, Latvijai un Polijai, atklāti atbalstot Rietumu iejaukšanos Baltkrievijas neatkarībā? Daļu no Kaļiņingradas teritorijas? Tas ir maz ticams. Ekonomisko zaudējumu risks ir daudz lielāks nekā izredzes nojaukt kaimiņvalsts prezidenta pārvaldes formu. Kaimiņiem jābūt politiski ārkārtīgi diplomātiskiem un piesardzīgiem, jo Lukašenkas gāšana pavisam noteikti atvērs Pandoras lādi.

Tavs komentārs par rakstu: