• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks ar dažiem desmitiem eiroPotenciālajiem pensionāriem nāksies vien riskēt ar saviem uzkrājumiem lielo uzņēmumu labklājības vārdā. Foto: Scanpix

Lielajiem uzņēmumiem atbalstu sniegs potenciālie pensionāri

Lai gan jebkuras ekonomikas skelets pamatoti skaitās mazie un vidējie uzņēmumi, Latvijas valdība kārtējo reizi parāda, ka tās īpašo rūpju lokā ir lielais bizness. Valdība ir nolēmusi izveidot jaunu fondu, kurš atbalstīs “Covid-19” panikā cietušos lielos uzņēmumus. Reāli darboties fonds sākšot “pāris nedēļu laikā”.  

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Par lielajiem Ekonomikas ministrija uzskata tos uzņēmumus, kur strādā vismaz 250 darbinieki. Atbalstu varēs saņemt tie, kuri pierādīs “Covid-19” ietekmi, un kuriem būs “labs plāns, kā tikt ārā no situācijas”.

Kopumā Latvijā ir aptuveni 200 lielo uzņēmumu; esošais fonda apjoms palīdzību ļaušot sniegt 25-30 uzņēmumiem.

ziņo sabiedrisko mediju portāls lsm.lv, jaunā fonda kapitālā valsts plāno ieguldīt 50 miljonus eiro, vēl 50 miljonus plāno piesaistīt no privātajiem investoriem, tādiem kā pensiju kapitālu fondi. Tādejādi fonda kopējais apjoms būs 100 miljoni eiro, tā līdzekļus veidošot “publiskais un privātais finansējums vienādās daļās” – 50 miljoni eiro būs publiskais finansējums un 50 miljonus eiro plānots piesaistīt no valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldniekiem. Interesants risinājums: lielos uzņēmumus faktiski “baros” potenciālie pensionāri, kuru iemaksātās “pensiju naudas” daļa nonāks lielo uzņēmumu rīcībā.

Diezin vai pensiju iemaksu īpašnieki savu naudu tā vienkārši pazaudēs. Tomēr dzīvē notiek visādi pigori, un – sevišķi ņemot vērā Latvijas politiķu brīžam īpatnējos un parasti necaurspīdīgos lēmumus – tāds risks pastāv. Turklāt, iespējams, tas ir lielāks nekā būtu pieļaujams.

Ekonomikas ministrijas klerki stāsta, ka fonds tiekot veidots ar mērķi “atbalstīt labi pārvaldītus, perspektīvus uzņēmumus, kas nonākuši pagaidu grūtībās “Covid-19” izraisītās krīzes ietekmē, kā arī lielos uzņēmumus, kuri vīrusa ietekmes rezultātā ir gatavi pielāgot savu līdzšinējo darbību, mainot biznesa modeli, pielāgojot produktu izstrādi, ieviešot jaunas tehnoloģijas, izejot jaunos eksporta tirgos”. 

Alternatīvo ieguldījumu fonds veiks ieguldījumus uzņēmumu kapitālā, kvazi-kapitāla ieguldījumus un ieguldījumus korporatīvajās obligācijās apjomā līdz 10 miljoniem eiro. Fondu veidos un pārvaldīs finanšu institūcija “Altum”. Tās vadītājs Reinis Bērziņš intervijā Latvijas Radio uzsvēris, ka tas nebūšot labdarības fonds un neesot paredzēts, lai kādu subsidētu. Tas būšot tīri “komerciāls pasākums”. Bērziņš skaidro, ka fonda mērķis neesot “palikt uzņēmumos mūžīgi”, bet gan pēc 3-5, maksimums 7 gadiem “iziet ārā dažādos veidos, tai pašā laikā arī nopelnot”. Fonda pārstāvji varētu ienākt palīdzību saņēmušo uzņēmumu padomēs, lai “rūpīgi sekotu līdzi to attīstībai, lai būtu pārliecība, ka pēc tam ieguldījumus varēs atgūt un ar peļņu”.

Tavs komentārs par rakstu: