• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
T-krekliņš ar "latvisku" uzrakstu angļu valodāSaprotiet to, kā vēlaties! Ilustratīvs attēls no: sunfrog.com

Lielbritānijas referenduma dēļ Latvija daļu savu pilsoņu zaudē uz visiem laikiem

Kāda no Latvijas aizbraukušajiem cilvēkiem palikusi saikne ar šo zemi? Valdošā koalīcija to nav pētījusi, un daudzviet tiek tiražēts viedoklis, ka nekas jau neesot mainījies, kad Latvijā tiks piedāvātas ‘mazliet lielākas” algas, liela daļa imigrantu atgriezīšoties dzimtenē ar visiem bērniem un “parpalām”.

Tomēr pirms neliela brīža publiskotie Latvijas Universitātes pētījuma rezultāti liecināja, ka šī “atgriešanās” var izvērsties par lielu problēmu, pat katastrofu tieši no Latvijas izceļojušo vecāku bērniem, kuri daudz labāk sazinās mītnes valsts valodā nevis latviski (sīkāk par to lasiet šeit). Ar joni tuvojas 23. jūnijs, kad Latvijā svinēs vasaras saulgriežus, bet briti balsos par palikšanu vai nepalikšanu Eiropas Savienībā (ES). Augstas Apvienotās Karalistes amatpersonas – premjerministru Deividu Kemeronu (David Cameron) ieskaitot – ir brīdinājušas, ka gadījumā, ja pilsoņi nobalsos par šīs valsts izstāšanos no ES, radikālas pārmaiņas gaida Lielbritānijas migrācijas politiku, tostarp ES pilsoņiem nākšoties šo valsti atstāt. Nu, vai vismaz zaudēt tiesības tur strādāt.      

Tā ir robežsituācija, kas parāda aizbraucēju “patriotismu”: lai nodrošinātos pret negatīvajām sekām gadījumā, ja Lielbritānija tomēr referendumā nolemj izstāties no ES, tur dzīvojošie latvieši un citi imigranti no Austrumeiropa steidz kārtot britu pilsonību un pastāvīgo iedzīvotāju kartes. Šādu tendenci telekompānijai LNT ir apstiprināja gan Latvijas vēstniecībā Londonā, gan juridiskie konsultanti.

Iegūstot Lielbritānijas pastāvīgā rezidenta karti vai britu pilsonību, no dzimtenes aizbraukušie latvieši cer saglabāt pilnīgi tādas pašas tiesības kā Lielbritānijā dzimušie un būt pilnībā pasargāti no jebkuriem satricinājumiem pēc referenduma.

Varbūt dzīve Latvijā kļūs pilnvērtīgāka un labklājīgāka? Lielu daļu aizbraucēju tas, izrādās, vairs nemaz neinteresē.

Tavs komentārs par rakstu: