• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Abu Zubaida un "neesošais" CIP cietums Antaviļos.Abu Zubaida un "neesošais" CIP cietums Antaviļos. Kolāža no: DELFI.EN no:

Lietuva joprojām negrib atzīt, ka Antaviļos darbojies CIP cietums

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) noraidījusi Lietuvas valdības iesniegto apelāciju par ECT spriedumu, kurā atzīta Lietuvas līdzdalība ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP, Central Intelligence Agency) slepeno cietumu programmā.

Lietuvas valdība 31. augustā iesniedza lūgumu ECT lietu nodot izskatīšanai Lielajā kolēģijā, tādējādi pārsūdzot ECT maijā taisīto spriedumu. ECT ir paziņojusi, ka tiesneši nolēmuši: nav pamata nodot lietu ECT Lielajai kolēģijai.

Strasbūras tiesa 31. maijā atzina (šeit), ka Lietuva un Rumānija līdzdarbojušās CIP programmā, ļaujot turēt apcietinājumā par terorismu aizdomās turētas personas slepenās ieslodzījuma vietās šo valstu teritorijā, un tādējādi pārkāpušas Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, kas aizliedz spīdzināšanu, garantē tiesības uz brīvību, privātās dzīves aizsardzību un tiesības uz aizstāvību tiesā.

Strasbūras tiesa, kas Lietuvas lietu izskatīja pēc Gvantanamo bāzē ieslodzītā Saūda Arābijā dzimušā palestīnieša Abu Zubaidas (angļu: Abu Zubaydah) prasības, lēma, ka Lietuvai jāsamaksā Zubaidam 100 000 eiro kompensācija par patvaļīgu turēšanu apcietinājumā oficiāli neesošā cietumā Viļņas pievārtē, Antaviļos (Antaviliai) un jāsedz tiesas izdevumi 30 000 eiro apmērā.

ASV amatpersonas uzskata, ka Abu Zubaida ieņēmis augstu vietu starptautiskās islāmistu teroristu organizācijas "Al Qaeda" hierarhijā un bijis iesaistīts 2001. gada 11. septembra uzbrukumu rīkošanā, tomēr viņam nav izvirzītas nekādas apsūdzības.

Strasbūras tiesa arī noteikusi, ka Lietuvai pēc iespējas drīzāk jāpabeidz Ģenerālprokuratūras veiktā izmeklēšana, lai noskaidrotu un sodītu personas, kas atbildīgas par savu pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, kā arī cilvēku nelikumīgu pārvešanu pāri valsts robežai un turēšanu ieslodzījumā. Turklāt Lietuvai arī uzdots vērsties pie ASV institūcijām un pieprasīt, lai tiktu mazinātas pret Zubaidu pieļauto pārkāpumu sekas.

Lietuva līdz šim nav atzinusi, ka Antaviļos darbojies CIP cietums, lai gan ASV televīzijas kanāls "ABC News" 2009. gada augustā izplatīja informāciju, ka Viļņas pievārtē atradies viens no astoņiem CIP slepenajiem cietumiem, kas pēc 2001. gada 11. septembra tika ierīkoti visā pasaulē aizturētajiem augsta ranga "Al Qaeda" gūstekņiem. Lietuvā tolaik tika uzsākta parlamentārā izmeklēšana iespējamo CIP cietumu lietā un izskanēja versijas, ka CIP cietumi Lietuvā ierīkoti, pretī par to saņemot toreizējā ASV prezidenta Džordža Buša jaunākā (George Bush, Jr.) atbalstu Lietuvas dalībai NATO. Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komiteja norādīja: nav konstatēts, ka CIP aizturētas personas būtu nogādātas Lietuvā, lai gan atzina, ka "apstākļi tam bijuši".

Tavs komentārs par rakstu: