• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Raķešu kompleksi "Iskander"Krievijas ballistisko raķešu kompleksi "Iskander" Kaļiņingradas apgabalā. Foto: Sergey Orlov/RIA-novosti

Lietuva: Kaļiņingradas apgabalā Krievija sākusi izvietot «Iskanderus»

Krievija pirmdien Kaļiņingradas apgabalā esot sākusi izvietot raķetes “Iskander”, turklāt šoreiz gatavojoties tās dislocēt uz pastāvīgu palikšanu, paziņojusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) un aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis (Raimundas Karoblis).

“Tieši šodien pusdienlaikā Kaļiņingradā tiek pastāvīgi dislocētas raķetes “Iskander”. Tas nozīmē apdraudējumu ne tikai Lietuvai, bet pusei Eiropas valstu,” Grībauskaite sacījusi žurnālistiem Jonavas rajona Ruklā, kur tiek atzīmēta pirmā gadskārta kopš NATO daudznacionālā bataljona dislocēšanas Lietuvā.

Kā norādījis Lietuvas aizsardzības ministrs, iepriekš Krievija šos operatīvi taktiskos raķešu kompleksus Kaļiņingradas apgabalā dislocējusi tikai uz mācību laiku, bet “šajā reizē situācija ir citāda – tā ir pastāvīga dislokācija ar visu nepieciešamo infrastruktūru”. Pēc viņa teiktā, bija paredzēts, ka plkst. 12 raķešu kompleksi tiks izkrauti Kaļiņingradas ostā.

Lietuvas izlūkdienesti iepriekš norādījuši, ka “Iskander” dislocēšana Kaļiņingradas apgabalā ir potenciāli bīstama galvenokārt tādēļ, ka tos var izmantot, lai kavētu NATO sabiedroto darbību reģionā. Savukārt izmantot šīs raķetes mērķu iznīcināšanai Lietuvas teritorijā faktiski nav vajadzības, jo tam pietiktu ar jau esošo potenciālu.

Grībauskaite aicinājusi NATO drīzāk atjaunināt Baltijas valstu aizsardzības plānus, atvieglot karaspēka pārvietošanos reģionā un nodrošināt tā pretgaisa aizsardzību.

Tikmēr informācija par raķešu kompleksu “Iskander” pastāvīgu dislocēšanu Kaļiņingradas apgabalā nav nekas jauns. Jau pērnā gada janvārī Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs (Дмитрий Песков) intervijā britu raidsabiedrībai BBC apstiprināja (šeit), ka Krievija savus raķešu kompleksus no Kaļiņingradas apgabala negrasās izvest, kamēr Eiropā ir izvietotas NATO raķetes.

Savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija (Министерство обороны) jau tolaik paziņoja, ka ar raķešu kompleksiem “Iskander” bruņotu divizionu izvietojums nekādā veidā nav pretrunā ar starptautiskajiem nolīgumiem.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs (Сергей Лавров) apgalvo, ka NATO lieliski zina par to, ka “Maskavai nav plānu kādam uzbrukt”, un alianse vienkārši izmanto ieganstu, lai Krievijas robežu tiešā tuvumā dislocētu vairāk militārās tehnikas un bataljonu.

Ballistisko raķešu sistēma "Iskander" (Искандер), kas iekļauta Krievijas armijas bruņojumā kopš 2006. gada, ir paredzēta stratēģiski svarīgu objektu iznīcināšanai, tās darbības rādiuss ir no 50 līdz 500 kilometriem (pēc dažiem datiem – līdz 700 kilometriem). “Iskander” raķetes spēj nest kodollādiņus.

Tavs komentārs par rakstu: