• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
NASAMS raķetes startsNASAMS darbībā. Foto no: cision.com

Lietuva par 109 miljoniem eiro pērk Norvēģijā ražotas pretgaisa aizsardzības sistēmas

Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrijā (Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija) ceturtdien tika parakstīts līgums par Norvēģijā ražoto vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmu NASAMS iegādi par 109 miljoniem eiro.

Līgumu parakstīja Lietuvas gaisa spēku komandieris pulkvedis Daiņus Guzs (Dainius Guzas) un NASAMS ražotāja, Norvēģijas valsts aizsardzības rūpniecības uzņēmuma "Kongsberg" izpildviceprezidents Hjētils Reitens-Mīrs (Kjetil Reiten Myhra).

"Līguma vērtība ir 109 miljoni eiro. Tas ir nedaudz mazāk nekā tika plānots sākotnēji," pēc līguma parakstīšanas žurnālistiem teica Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis (Raimundas Karoblis).

Amatpersonas neatklāj, cik sistēmas Lietuva iegādāsies, taču ar tām tiks aprīkotas divas baterijas. Tas nozīmē, ka šīs sistēmas nevarēs aizsargāt visu Lietuvas gaisa telpu.

Sistēmas paredzēts izvietot Radvilišķos dislocētajā pretgaisa aizsardzības bataljonā, taču nepieciešamības gadījumā tās ar smagajām automašīnām pārvietos uz citām Lietuvas vietām.

Ministrs uzsvēra, ka šo sistēmu iegāde ir "starp stratēģiski nozīmīgākajām". Viņš piebilda, ka sistēmas tiks piegādātas Lietuvai līdz 2020. gadam.

"Mēs pārejam uz nākamo posmu pretgaisa aizsardzībā," uzsvēra Karoblis.

"Šī sistēma ir ne tikai ļoti svarīgs aizsardzības, bet pirmām kārtām arī atturēšanas elements. Jebkurš agresors, lai kurš viņš arī nebūtu, nevarēs justies ērti," piebilda Lietuvas aizsardzības ministrs.

Pretgaisa aizsardzība ir viens no vājākajiem aizsardzības punktiem Baltijas valstīs. Lietuvai, Latvijai un Igaunijai patlaban ir tikai tuvas darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas, kuru darbības rādiuss ir trīs līdz pieci kilometri.

Norvēģijā ražotās raķetes savukārt var nolidot vairākus desmitus kilometru un notriekt mērķi 15 kilometru augstumā.

Lai nodrošinātu savas gaisa telpas aizsardzību, Baltijas valstīm nākotnē būtu jāiegādājas tālas darbības rādiusa sistēmas, tādas kā "Patriot".

Šovasar "Patriot" raķetes mācību ietvaros pirmo reizi tika izvietotas Lietuvā.

Lietuvas amatpersonas arī cer, ka Polija, kas gatavojas iegādāties "Patriot" sistēmas, piekritīs izmantot tās arī Lietuvas gaisa telpas aizsardzībai.

Nākamgad Lietuva plāno atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb 873 miljonus eiro, līdz ar to pirmo reizi sasniedzot NATO ieteikto militāro tēriņu minimumu.

Raķetes NASAMS ražo Norvēģijas valstij piederošais aizsardzības rūpniecības uzņēmums "Kongsberg Defence & Aerospace", kas tās konstruējis kopā ar ASV kompāniju "Raytheon".

(Materiālā izmantota LETA informācija)           

Tavs komentārs par rakstu: