• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Raķešu komplekss Kaļiņingradas ielāRaķešu komplekss "iskander-M" Kaļiņingradas centrā, 2018. gada pavasaris. Foto: ru.wikipedia.org

Lietuvas izlūkdienests: «mēs» darām labi, «viņi» dara slikti

Lietuvas Valsts drošības departamenta (Valstybės saugumo departamentas, VSD) un Aizsardzības ministrijas (Krašto apsaugos ministerija) Otrā operatīvo dienestu departamenta ikgadējais ziņojums par apdraudējumiem nacionālajai drošībai atgādina Holivudas (Hollywood) blokbastera scenāriju, kurā nepaskaidrotu iemeslu dēļ “mūsējie” ir tik labi, ka viņiem atļauts viss, arī nogalināt, bet “viņējie” tādu pašu iemeslu dēļ ir ļauni un vienīgais, ko viņi drīkst, ir – mirt.

InfoTOP.lv, izmantojot LETA materiālus

Ziņojums radīts tā, it kā Kaļiņingradas apgabals šobrīd būtu nevis Krievijas teritorija, bet gan tikai un vienīgi “placdarms uzbrukumam Baltijas valstīm”. “Krievija konsekventi pastiprina savu militāro potenciālu Kaļiņingradas apgabalā, taču NATO spēku klātbūtne mazina iespējamību, ka Maskava iedrīkstēsies uzbrukt Baltijas valstīm”, teikts ziņojumā.

Būtu visai dīvaini, ja Krievija necenstos nostiprināt savas robežas, tomēr tas, ka Kaļiņingradas apgabalā dislocētais karaspēka grupējums “tiek konsekventi pastiprināts – atjaunota vecā militārā infrastruktūra un izveidota jauna, veidotas jaunas karaspēka daļas, piegādāts jauns bruņojums un kaujas tehnika, sauszemes un jūras poligonos norisinās intensīvas kaujas apmācības,” šajā ziņojumā tiek traktēts kā tieši draudi miermīlīgajai Lietuvai un vēl miermīlīgākajam NATO: militārās aktivitātes pastiprināšanās Krievijas poligonos, kas atrodas Lietuvas robežu tuvumā, “negatīvi ietekmē drošības vidi un palielina arī nejaušu incidentu risku”. Cita starpā Krievija pastiprinot gatavību uzsākt kaujas darbības 24-48 stundu laikā no pavēles saņemšanas brīža, teikts ziņojumā.

Viss, tā teikt, atkarīgs nevis no faktiem, bet to interpretācijas – Lietuvas izlūkdienesti uzsver, ka Baltijas valstu nacionālo spēku nostiprināšana un reģionā dislocētie Ziemeļatlantijas alianses spēki potenciāla militārā konflikta gadījumā samazina Krievijas iespējas to lokalizēt, izvairoties no plašas NATO iesaistīšanās. “Tādēļ samazinās iespējamība, ka Krievija izšķirsies lietot militāru spēku pret Baltijas valstīm,” īstenā Aukstā kara garā secināts dokumentā.

Ignorējot Baltkrievijas prezidenta Aļaksandra Lukašenkas (Аляксандр Лукашэнка) visai sarežģītās attiecības ar Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu (Владимир Путин), Lietuvas izlūkdienesti uzskata, ka Baltkrievijai Krievijas militārajā doktrīnā atvēlēta bufervalsts loma – Krievija Baltkrievijas teritoriju izmanto militāro operāciju plānošanai un militārā spēka demonstrēšanai, bet abu valstu militārās integrācijas padziļināšanās un “Baltkrievijas ekonomiskā atkarība samazina Minskas iespējas īstenot neatkarīgu aizsardzības un drošības politiku”.

To, ka Krievija pēdējā laikā īpaši rūpējas par savu rietumu robežu nostiprināšanu, InfoTOP.lv jau ir rakstījis (piemēram, šeit). LETA atgādina, ka Krievijas Rietumu kara apgabala grupējums Kaļiņingradā pastiprināts ar aviācijas pulku, kura bruņojumā ir iznīcinātāji СУ-27 (patiesībā – pat Cу-30СМInfoTOP.lv). Šīs jaunās vienības sastāvā iekļauts arī agrāk tur izveidotais aviācijas triecienpulks. Krievijas Baltijas flotes krasta un sauszemes armijas korpuss Kaļiņingradas apgabalā pastiprināts ar tanku pulku.

Pērn pie Kaļiņingradas izvietotā raķešu brigāde tika pārapbruņota ar operatīvi taktiskajiem raķešu kompleksiem “Iskander-M” (Искандер-М) – šeit, bet oktobrī mediji vēstīja par Krievijas Aizsardzības ministrijas plāniem izvietot Kaļiņingradas apgabalā, Baltkrievijā un citos Krievijai stratēģiski svarīgos virzienos radioelektroniskās cīņas kompleksus “Samarkand” (Самарканд).

Taisnības labad jāpiebilst, ka Krievija šos plānus nav slēpusi (šeit).

Tavs komentārs par rakstu: