• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Gitans NausēdaGitans Nausēda. Foto: Žygimanto Gedvilos/15 min.

Lietuvas prezidents nākamos piecus gadus būs Gitans Nausēda

Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kas notika reizē ar Eiropas parlamenta vēlēšanām, šajā amatā uz nākamo piecu gadu termiņu ievēlēts ekonomists Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), kurš bija neatkarīgais kandidāts.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Tūlīt pēc uzvaras Nausēda ir paudis cerību, ka visi Lietuvas iedzīvotāji “jutīsies kā uzvarētāji”, kad būs pagājis laiks pēc viņa ievēlēšanas valsts augstākajā amatā.

Nauseēdas konkurente, Lietuvas parlamenta deputāte Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) ir atzinusi savu sakāvi un apsveikusi Nausēdu ar ievēlēšanu valsts prezidenta amatā.

Nausēda otrajā kārtā, kurā piedalījās 53,43% balsstiesīgo, ir ieguvis 71,12%, bet Šimonīte – 27,45% balsu.

55 gadus veco Nausēdu, kas priekšvēlēšanu aptaujās gandrīz nemainīgi atradies reitingu tabulas augšgalā, sabiedrība iepazinusi galvenokārt kā ekspertu, kas desmit gadu garumā televīzijas ziņu pārraidēs komentējis Lietuvas ekonomisko situāciju. Politologu vērtējumā viņš tā arī turējies šā tēla rāmjos, necenšoties sevi parādīt kā politisko līderi un drīzāk solot būt atšķirīgu viedokļu samierinātājs un vienotājs.

Nausēda sevi raksturojis kā konservatīvu un rietumnieciski domājošu, vienlaikus akcentējot norobežošanos no visām partijām. Nausēdas kritiķi gan noskaņoti piesardzīgi un uzskata, ka viņš pārstāv lielā biznesa intereses.

Runājot par ārpolitiku, Nausēda atzinis, ka Lietuvai attiecībās ar Krieviju jāietur principiāla nostāja, nepiemirstot par notikumiem Ukrainā, taču vienlaikus jāuztur ekonomiskie un kultūras sakari un jāmīkstina retorika, “nelejot ūdeni uz Krievijas propagandas dzirnavām”. Viņš iestājies par Eiropas Savienību kā par konfederāciju, par ekonomisko attiecību attīstīšanu ar Ķīnu, par sadarbību Ziemeļvalstu un Baltijas valstu formātā, ar laiku, iespējams, iesaistot tajā arī Lielbritāniju.

Tavs komentārs par rakstu: