• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bada cietējs ĀfrikāMūsu principi būs spēcīgāki nekā bads Āfrikā. Foto: AFP

Lukašenka kārtējo reizi piedāvā mums mieru un draudzību

Minska ir gatava atļaut Ukrainas labības tranzītu caur savu teritoriju uz Baltijas jūras ostām, ja Baltkrievijai ļaus caur šīm ostām veikt arī savu preču eksportu, sarunā ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērišu (António Guterres) solījis Baltkrievijas prezidents Aļaksandrs Lukašenka (Аляксандр Лукашэнка).

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Kopš Krievija iebrukusi Ukrainā, Kijeva vairs nevar izmantot labības eksportam savas Melnās jūras ostas, kuras bloķē krievu karaflote. Ukrainas labības eksports caur Baltkrieviju ir viena no iespējām, kas tiek apspriesta ANO organizētajās sarunās, kuru mērķis ir palielināt labības piedāvājumu pasaules tirgū, lai novērstu draudošo pārtikas krīzi.

Telefonsarunā ar Gutērišu Lukašenka izteicies, ka Minska esot gatava atbrīvot savu dzelzceļa jaudu, kas nepieciešama Ukrainas labības transportēšanai caur Baltkrievijas teritoriju uz valstīm, kuras piekritīs atvērt pieeju savām ostām.

“Tajā pašā laikā visvarīgākā lieta, kā tika norādīts sarunas laikā, ir tas, lai šīs ostas Vācijā, Polijā, Baltijas valstīs vai Krievijā būtu atvērtas arī baltkrievu precēm,” Lukašenka uzsvēra. “Ja tiks radīti apstākļi Ukrainas labības tranzītam, ostām, kas to apkalpos, jābūt gatavām iekraut preces no Baltkrievijas.”

Taču Eiropas Savienība (ES) faktiski atrisināja Ukrainas labības jautājumu, 3. jūnijā piemērojot sankcijas Baltkrievijas minerālmēslojuma ražotājam “Belarusjkaļij” [Беларуськалий] un lielākajām Baltkrievijas tabakas kompānijām – saistībā ar varasiestāžu īstenoto opozīcijas apspiešanu.

Baltkrievija ir viens no lielākajiem kālija minerālmēslojuma ražotājiem pasaulē, taču sankcijas, ko Rietumi vērsuši pret Minsku, reaģējot uz protesta kustības apspiešanu, ir apturējušas baltkrievu ražojumu eksportu caur Baltijas jūras ostām.

Baltkrievijas opozīcija un rietumvalstis uzskata, ka 2020. gada augusta prezidenta vēlēšanas tika falsificētas. Pēcvēlēšanu protesti tika apspiesti, uz ko Rietumi reaģēja, nosakot sankcijas Minskas režīmam.

Rietumi piemērojuši sankcijas Baltkrievijai arī par tās atbalstu Krievijas sāktajam karam pret Ukrainu.

Tavs komentārs par rakstu: