• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Naftas produktu pārkraušana Ustjlugā.Naftas produktu pārkraušana Ustjlugā. Foto: Aleksejs Daņičevs/Sputnik

Lukašenkas atriebība: Baltkrievijas naftas produkti dodas uz Krievijas ostām

Eiropas pēdējais diktators – Baltkrievijas prezidents Aļaksandrs Lukašenka (Аляксандр Лукашэнка) ir īstenojis savus draudus: 5. martā Krievijas ostās nonāca Beltkrievijas naftas produktu pirmās partijas, ziņo “RIA-novosti” (РИА-новости). Bez šaubām, tas notiek, novirzot kravas prom no Baltijas valstu, tostarp Latvijas ostām.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Balkrievijas prezidents vēl pērnā gada augustā sāka runāt par naftas produktu plūsmas novirzīšanu no Baltijas valstīm uz Krievijas ostām. Tas nu ir noticis: 5. martā Moziras naftas pārstrādes rūpnīca (Мазырскі нафтаперапрацоўчы завод) uz Ustjlugas ostu nosūtīja vairākus vilciena sastāvus benzīna – kopumā vairāk nekā piecus tūkstošus tonnu. Šī krava Ustjlugas ostas terminālī “Portenergo” (Портэнерго) nonāk 9. martā.

Savukārt 6. martā Moziras rūpnīca nosūtīja 3,6 tūkstošus tonnu mazuta pārkraušanai uz Sanktpēterburgas jūras ostu.

Šīs piegādes ir notikušas atbilstoši līgumam par Baltkrievijas naftas produktu eksportu caur Krievijas jūras ostām. Līgums tika parakstīts 2021. gada 19. februārī un paredz, ka 2021.-2023. gadā Baltkrievija caur Krievijas ostām nosūtīs gandrīz 10 miljonus tonnu mazuta, benzīna un motoreļļas: 3,5 miljonus tonnu šogad, 3,2 miljonus tonnu 2022. gadā un 3,1 miljonu tonnu 2023. gadā. Līgums parakstīts uz trim gadiem, taču tajā paredzēta automātiska pagarināšana.

Šajā posmā lielākā zaudētāja būs Klaipēdas osta Lietuvā, kura pirms dažiem gadiem ar valsts atbalstu izkonkurēja Rīgas un Ventspils ostas. Tomēr nevajadzētu uzskatīt, ka Latvijai lielākie zaudējumi ies secen: Krievijas ostas ir izteikušas gatavību no Baltkrievijas pieņemt arī citas kravas. 

Tavs komentārs par rakstu: