• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Politiķis maskāKurš no trim? Masku laikmetā spēlēt demokrātiju ir vēl jo absurdāk. Foto: Reuters/U.S. News and World Report

Lukašenkas brāļi Baidens un Tramps jeb «Demokrātijas krīze»

Izteikti femīnā revolūcija Baltkrievijā vēlreiz – un sevišķi spilgti – uzrāda to bīstamo robežu, kurai neskaitāmo krāsaino revolūciju un dažādu pavasaru gaitā bīstami tuvojas (un reizēm arī to pārkāpj) visas pasaules demokrātiskā sabiedrība

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Ja mēs pieņemam, ka baltkrievu Bacjka (Бацька), Mēnesvaigu (Луноликий) diktators Aļaksandrs Lukašenka (Аляксандр Лукашэнка) tik tiešām ir krāpies, viņam bija jānožulī gandrīz trešdaļa balsu. Ticot, ka tā tiešām noticis, mums jāsecina, ka esam dilemmas priekšā: 1) vai nu kaut kas nav kārtībā ar mūsu ticību/galvu, 2) vai arī kaut kas nav kārtībā ar demokrātiju kā tādu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (Organization for Co-operation and Security in Europe, OSCE) izmeklēšanā esot konstatēts, ka augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas tikušas viltotas, tāpēc tās esot jāanulē un jāsarīko jaunas vēlēšanas starptautiskā uzraudzībā. Tā 5. novembrī ir pazinojusi OSCE. 

Iespējams, tā ir, es pat ticu, ka OSCE to var pierādīt. Taču problēma te ir daudz dziļāka: tā grauj pašus demokrātiskās ticības pamatus. Ja jau kāds var nevienam neredzot noviltot pat trešdaļu balsu, kāda garantija, ka pašlaik pasaulē vispār iespējamas godīgas vēlēšanas? Jo vairāk, ja demokrātiskā sabiedrība tiecas par Baltkrievijas prezidenti uzskatīt Svjatlanu Cihanousku (Святлана Ціханоўская), kura vēlēšanās oficiāli nesavāca pat 15% balsu. Kāpēc viņai nekas nav jāpierāda? Un kas tas vispār ir – demokrātiskā opozīcija? Izskatās, ka vēlēšanas modernajā pasaulē vairs nav un nevar būt vērtēšanas kritērijs. Cirks ir aizbraucis, tomēr klauni, kā pieņemts, ir palikuši.

Šaubas pastiprina arī nupat notikušās prezidenta vēlēšanas demokrātijas citadelē – Amerikas Savienotajās Valstīs. 6. novembra vakarā pēc Latvijas laika balsis vēl nav saskaitītas, bet abi kandidāti – gan Donalds Tramps (Donald Trump), gan Džozefs Baidens (Joseph Biden) – jau skaļi runā – pat kliedz! –, ka oponents šmaucas! Iespējams, pasaulē ietekmīgākā cilvēka amats tiks izspēlēts tiesas ceļā, līdz ar to zaudētājai pusei dodot rokās vēl vienu argumentu apšaubīt demokrātijas procedūras kā tādas.

Šajā ziņā Lukašenka un Tramps/Baidens ir īsti asinsbrāļi: lai demokrātiskā ceļā iegūtu varu, viņi gatavi deformēt demokrātijas principus.

Un tas notiek pasaulē, kura jau sen neuzskata, ka uzvarētājus netiesā. Tiesā gan! Par šo alošanos piemēram, Sadams Huseins (angl.: Saddam Hussein, 1937-2006) un Muamārs Gadafi (angl.: Muammar al-Gaddafi, 1942-2011) samaksāja ar savām dzīvībām. Ironiski, ka abus piebeidza demokrātiskā opozīcija, un šo risinājumu akceptēja demokrātiskā sabiedrība.

Lai gan labāk būtu piebeigt šo balagānu.       

Tavs komentārs par rakstu: