• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jauns cilvēks rāda noraidošu žestu vakcīnaiLēmums, vai un ar kādu vakcīnu potēties, jāpieņem apzināti. Foto: Getty Images

LVSADA: vakcinācija pret «Covid-19» nav vienādi droša visās vecuma grupās

Cilvēki tic, tam, kam grib ticēt. Atkārtoti esmu rakstījis (piemēram, šeit) par dažādām pretkovida vakcinēšanas gaitā secinātām lietām, ko, manuprāt, būtu labi likt aiz auss, pieņemot lēmumu par potēšanos/nepotēšanos, tostarp ar konkrētiem preparātiem.

Dzintars Zaļūksnis

Tie, kas gribēja noticēt, noticēja, tie, kas negribēja – nē. Neesmu diplomēts mediķis, tāpēc tas ir dabiski, lai gan esmu ielāgojis, ka nepavisam ne vienmēr diletantam automātiski nav taisnība.

Patīkami, ka pašlaik agrāk izdarītus secinājumus atbalsta arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kura vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka vakcinācija pret “Covid-19” nav vienādi droša visās vecuma grupās un diemžēl daudzos gadījumos nepasargā pret atkārtotu inficēšanos.

Pirms mēneša to atzina Eiropas zāļu aģentūra (European Medicine Agency, EMA), savukārt LVSADA atsaucas uz jaunākajiem datiem, kas pieejami Amerikas Slimību profilakses un kontroles centra (Center for Disease Control and Prevention, CDC) mājas lapā. Ticiet vai nē, bet jauniem (12-24 gadu grupā) vīriešiem miokardīta/perikardīta risks pēc mRNA (messenger RNA, ribonukleīnskābes matrica) tipa vakcīnas (tādas ir divas – “Pfizer/BioNTech” ražotā vakcīna “Comirnaty” un “Moderna” piedāvātā “Spikevax”) otrās devas pārsniedz ar “Covid-19” saistīto hospitalizāciju risku. U.S. CDC uzsver, ka īpaši tas attiecas uz 12-17 gadus veciem jauniešiem, kuriem miokardīta risks pārsniedz hospitalizācijas risku aptuveni sešas reizes (par to sīkāk – MDr. Džona M. Mandrolas materiālā šeit).  

LVSADA arī norāda, ka jaunākā zinātniskā informācija liecina: aptuveni puse jauno inficēšanās gadījumu, ko izraisījis koronavīrusa delta variants, ir konstatēta pilnībā vakcinētiem cilvēkiem. Tomēr, piebilst LVSADA, vakcinācija labi pasargā pret smagu “Covid-19” slimības gaitu.

Līdz ar LVSADA priekšsēdētāju V.Keri aicinu ņemt vērā principā pierādītas lietas: “Kaut arī vakcinēšanās labi sargā riska grupas pret smagu saslimšanu ar “Covid-19”, tā nav vienādi droša visiem un vairs pietiekami nenovērš iespēju inficēt citus cilvēkus. Abi atklājumi ir pietiekami nozīmīgi, lai atturētu no sasteigtu politisku lēmumu pieņemšanas par piespiedu vakcinēšanu.”

Noslēgumā uzsveru: jums ir tiesības tam visam tiklab ticēt, kā neticēt. Lai būtu kā būdams, novēlu jums pieņemt lēmumus, ko nākotnē nenožēlosiet. 

Tavs komentārs par rakstu: