• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Zaļā Nāve pie Saeimas namaLVSADA ar Zaļās Nāves starpniecību jau pērnajā rudenī vēstīja, ka veselības aprūpes finansējums ir vairāk nekā nepietiekams. Foto: LETA

LVSADA: Valsts kontrole «piespēlē valdošajai koalīcijai»

Pēc iepazīšanās ar Valsts kontroles (VK) revīzijas ziņojumu par ambulatoro veselības aprūpi Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir izplatījusi paziņojumu, norādot, ka VK ziņojumā saskata “politiska pasūtījuma pildīšanas pazīmes”.

LVSADA izplatītajā dokumentā teikts: “Jau ziņojuma ievadā lasītājam tiek skaidri parādīta VK pozīcija: “Saprotot, ka tuvākajā laikā visdrīzāk nebūs iespējams būtiski palielināt veselības aprūpei piešķirto valsts finansējumu, risinājumi jāmeklē jau sistēmas pamatā”. Tas labi saskan ar valdošās politiskās koalīcijas rīcību, gadu no gada plānojot valsts izmērdēšanas budžetu. Neraugoties uz to, ka Eiropas Komisija un Pasaules Veselības organizācija ir ieteikušas Latvijai steidzami palielināt valsts veselības aprūpes finansējumu līdz 4% no iekšzemes kopprodukta (2017. g. plānoti tikai 3,16%) vai 12% no vispārējās valdības izdevumiem (2017. g. plānoti tikai aptuveni 8%). Neraugoties uz to, ka medicīniskā personāla trūkums Latvijā zemo algu dēļ Pasaules Bankas pētījumā ir minēts kā viens no galvenajiem sistēmas apdraudējumiem (The World Bank. A qualitative study on health system bottlenecks in Latvia. Report. Riga, 2015).

Uz šo starptautisko organizāciju ieteikumu fona politiķi pēdējā laikā gan ir bijuši spiesti atzīt, ka naudas veselības aprūpes nozarei ir daudz par maz. Taču tā vietā, lai šo trūkumu steidzami novērstu, līdzšinējā politika tiek turpināta, izmisīgi mēģinot tam rast attaisnojumu (piem., “sistēma nav sakārtota”, “vainīgi ir paši mediķi”, “naudu esam iedevuši, vajag strādāt”). Līdzīgā veidā VK ir formulējusi revīzijas rezultātu publiskošanas mērķi: “Atzīstot, ka veselības aprūpei trūkst finansējuma un to nepieciešams palielināt, Valsts kontrole ar šīs revīzijas rezultātiem vēlas parādīt, ka Veselības ministrija arī ierobežota finansējuma apstākļos tomēr var rast risinājumus”.”

Noslēgumā LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris secina: “Valsts kontroles revīzijas ziņojuma ievadvārdu un Saeimas koalīcijas politiskās retorikas līdzība šinī gadījumā ir tik uzkrītoša, ka rada nopietnas šaubas par konkrētās revīzijas objektivitāti”.

Tik tiešām, diezin vai VK kompetencē ietilpst pamācību sniegšana par to, kā strādāt katastrofāli nepietiekama finansējuma apstākļos, uzskata InfoTOP.lv. Tādējādi ar šo ziņojumu VK ne tikai iziet ārpus savas kompetences robežām, bet arī demonstrē absolūtu lojalitāti pret valdošo koalīciju.

Tavs komentārs par rakstu: