• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māris Ruks. 25 gadi sektā. Grāmatas vāksMāris Ruks. 25 gadi sektā. Grāmatas vāks

Māris Ruks. «25 gadi sektā». Posms, kas savieno

Cenšoties saprast pasaules likumsakarības, reizēm var šķist, ka tu esi aizgājis diezgan tālu. Taču tad parādās Māris Ruks un ar savu pieredzi liek tev uz savējo palūkoties citām, redzīgākām acīm.

Dzintars Zaļūksnis  

Ruka grāmatas “25 gadi sektā” saturs (ne tikai teksts, bet arī attēli) ir kā mīnu lauks, kurā laiku pa laikam “uziet gaisā” kāda ilūzija, citkārt – tieši otrādi – “iešķiļas” kāda radoša eksplozija, savienojot kopā pēdējo 30 gadu notikumus, kas iepriekš likušies savā starpā nesaistīti.

Kāpēc, sasodīts, vēl īsti neatjaunoto Latviju piemeklēja tieši tāda klaida latviešu invāzija, kāda tā bija? Kāpēc daudzi no viņiem te vienkārši pieķēzīja un – labākajā gadījumā – pazuda? Kāpēc daudzi tik ļoti grib “svinēt” 16. martu? No kurienes patiesībā nāk viens otrs ministrs, Valsts prezidents, Latvijas Bankas šefs? Kāpēc, galu galā, no vēstures diskursa “izkrita” tādi cienījami cilvēki, kāds ir bijušais goda konsuls Čikāgā Norberts Klaucēns (prieks, ka viņš joprojām saglabājis savu spurainību un atļaujas laiku pa laikam parādīties vismaz laikrakstā DDD)?

Ruks ir klasisks insaideris, latviski tulkojot, oderes zinātājs. 25 gadus viņš ir pavadījis buršu tvana pilnā telpā, tomēr ne tikai nav pazaudējis veselo saprātu, bet arī spējis no turienes izrauties un pastāstīt par to mums, nožēlojamajiem.

Jau tas vien ir apbrīnojami. Tāpēc šī grāmata ir svarīgs posms, kas kritiski noskaņotam cilvēkam savienos Latvijas visjaunāko laiku vēsturi un paša pieredzi. Atliek tikai lasīt. Uzmanīgi lasīt. Tostarp starp rindiņām.

Tavs komentārs par rakstu: