• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Uz operāciju galda gulošs dakterisCik ilgi iespējams tā strādāt, ja kļūdas cena ir veselība vai pat dzīvība? Foto: Getty Images

Mediķi glābs mūs visus, bet «troikas» partijas konkrēti

Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir izsludinājis grozījumus Ārstniecības likumā, tādejādi vēl trīs gadus “ļaujot” mediķiem strādāt vairāk virsstundu nekā to atļauj Darba likums. Interesantākie še ir nevis paši grozījumi likumā, bet gan tas, kā tos traktē oficiālā propaganda – sak, pēc mediķu neskaitāmajiem lūgumiem mūsu dārgā partija...

Dzintars Zaļūksnis

Likuma izmaiņas paredz, ka virsstundu skaits turpmākos trīs gadus nedrīkst pārsniegt 16 stundas nedēļā, un tas ir divreiz vairāk nekā Darba likums pieļauj citiem strādājošajiem. Sevišķi liekulīga ir piebilde, ka “virsstundu darbs pieļaujams tikai ar ārstniecības personas piekrišanu”. Proti, ja “ārstniecības persona” nestrādās virsstundas, tās alga būs tāda, kāda tā būs. Sevišķu uzmanību iesaku pievērst māsu palīgiem un citām skopi apmaksātajām mediķu grupām (šogad faktiski minimālā alga, nākamgad 524 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas).   

No otras puses: virsstundas, iespējams,  ir vienīgais patlaban iespējamais kompromiss, kas ļaus īslaicīgi kompensēt arvien asāko medicīnas darbinieku deficītu Latvijas slimnīcās, poliklīnikās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Tātad kopā ar “pagarināto normālo darba laiku”, kas nepārsniedz 45 stundas nedēļā, no nākamā gada mediķi drīkstēs strādāt 61 (!) virsstundu nedēļā, tomēr sistēma padarīta taisnīgāka: par visām virsstundām mediķi saņems dubultu samaksu. Līdz šim 45 virsstundas nedēļā mediķi strādāja bez papildu samaksas.  

Ne velti Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome ir vienbalsīgi lēmusi atbalstīt pieļaujamo virsstundu skaita palielināšanu. Nav citas izejas, lai jau tā vārgā veselības aprūpe Latvijā neizlaistu garu pilnībā.

Tiesa gan, pilnīgi miglā ir tīts jautājums, kur nākamā valdība “atradīs” naudu pašreizējās valdības labvēlības īstenošanai. Pagaidām vēl veselības ministre Anda Čakša māj, ka finansējums mediķu atalgojuma palielināšanai, rau, tikšot rasts no “dažādiem avotiem”: vidējā termiņa veselības aprūpes budžeta plānotā pieauguma (kur garantijas, ka tas notiks?), pieejamajiem budžeta resursiem, kurus Finanšu ministrija (FM) atradusi, “pārskatot dažādus procesus” (vai arī nākamgad tas būs iespējams?), kā arī “saistībā ar lielāku prognozēto ekonomikas izaugsmi”, ienākumiem no cīņas ar ēnu ekonomiku un “citiem FM avotiem”.

Ielikt konkrētiem, dzīviem cilvēkiem paredzēta finansējuma pamatos “prognozēto ekonomikas izaugsmi”... Labāk neteikšu, ko par to domāju.

Visādā gadījumā šādi plāni drīzāk izskatās pēc aizejošās valdības mēģinājuma saglābt tajā pārstāvēto troikas partiju reitingus. Gadījumam, ja izdosies iefiltrēties arī nākamajā valdībā. Vai arī ja pēkšņi notiks ārkārtas vēlēšanas. Kaut kā tā.

3 Komentāri


 1. m,paligs ulla
  2018-12-28

  paldies par rakstu ..Masu paligi tiesam ir novesti lidx zemakajam stavoklim ,,kas to lietu varetu nokartot !? interesanti gan kadu algu sanems pasvaldiba stradajosie masu paligi?Ka Dobeles slimnica? Jo tur algas dala loti interesanti!

 2. maira
  2018-12-28

  PAldies par rakstuDzintar,!

 3. nauris
  2019-01-09

  Ja taisniba ,dzirdeta lieta ,dobele ir interesanta slimnica ,tur maksa algas ka pasi grib! Japainteresejas ka bus sogad?Kadas algas bus sanitarem ,masu paligiem kadas bus algas atskiribas sajas profesijas ,,,,jo butu jabut lielai atskiribai!,Redzesim?

Tavs komentārs par rakstu: