• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Medmāsiņa priecājasPrieks, kur tu rodies? Foto: Flickr

Mediķu algas atkal paaugstinās «vidēji»

Aritmētiski droši vien viss ir kārtībā – mediķu algas arī šogad esot palielinātas par vidēji 20%. Taču dzīve nav aritmētikas grāmata, un “vidēji” nozīmē to, ka daļa ir saņēmusi 40% palielinājumu, bet daļa palikusi bešā. Pie otrajiem pieder, piemēram, māsu palīgi, sanitāri un cits jaunākais medicīnas personāls – īpaši veselības aprūpes iestādēs ārpus Rīgas.

Dzintars Zaļūksnis

Tāpēc tas, ka Saeima ir pieņēmusi grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, nosakot valdībai uzdevumu rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai turpmākos trīs gadus par “vidēji 20%” nozīmē tikai to, ka daļai mediķu tiešām algas palielināsies.

Bet tiem, kas šogad palika bešā, tāda pati “beša” draud arī turpmāk. Piemēram, māsu palīgi, kuriem likums prasa sertifikāciju, tātad īpašas prasmes, darba samaksas ziņā ir nostādīti vienā līmenī ar apkopējiem. Kamēr māsu palīgi netiks “paaugstināti” līdz vidējam personālam vai vismaz izdalīti atsevišķā grupā, uz taisnīgu algu fonda sadalījumu varam pat necerēt!

Ticu, ka formāla algu palielināšana palielinās Veselības ministrijas (VM) budžetu 2019. gadā par 87,48 miljoniem, 2020. gadā – par 191,22 miljoniem un 2021. gadā – par 314,6 miljoniem eiro. To, ka VM ar piešķirto naudu prot rīkoties tā, ka gailis pakaļ nedzied, tā jau ir pierādījusi. Kā arī to, ka tēriņu efekts jāmeklē ar mikroskopu un galu galā bez pašas ministrijas “pareizi strukturētajiem” skaidrojumiem neiztikt.

Taču ko šī filigrānā grāmatvedība dod vai garantē jaunākajam medicīnas personālam un galu galā arī pacientam, kurš pirmais spiests uz savas ādas “izbaudīt” medicīnas māsu deficītu vai nerimstošās rindas poliklīnikās un slimnīcās? Retorisks jautājums, un no Andas Čakšas atbildi negaidu, jo viņa tik un tā šobrīd ne par ko neatbild. Lai gan iespēja, ka viņai vēl kādu laiku nāksies pavadīt ministrijas telpās, nav nemaz tik nereāla.    

4 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-12-14

  Masu pa;igi ir jaatdala ,,vinas NAV SANITARES KA TO PANAKT?????

 2. m,paligs!
  2018-12-14

  Sausmas kad tas jautajums tiks atrisinats ?

 3. m,paligs!asja
  2018-12-14

  Masu paligu pamatalgai jabut 550 eirio plu tie 20 nprocenti ,,,VAI TO MES NEESAM PELNIJUSAS,stradajot vairakus darbus ,masas strada tikai savu darbu un kadu algu vinas sanem ! CAKSAI TAS IR JAATRISINA !!!!

 4. rasma
  2018-12-14

  KAS NOTIEK AR MASU PALIGIEM

Tavs komentārs par rakstu: