• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Uz grīdas gulošs medicīnas darbinieks aizsargtērpāPārguruši medicīnas darbinieki acīs nekrīt. Vismaz Danielam Pavļutam. Foto: Shutterstock

Mediķu arodbiedrība valdībā iesniedz streika pieteikumu

Lai arī Latvijas varas elite ķērusies pie vecum veca nekorektās polemikas paņēmiena, cenšoties diskreditēt pretinieku (sk, piemēram, šeit), Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) 23. augustā ir iesniegusi Veselības ministrijā streika prasības.

Dzintars Zaļūksnis

Juridiski precīzs šā dokumenta nosaukums ir kolektīva interešu strīda prasības, taču ne jau par procedūras juridiskajām niansēm šoreiz ir runa. Mēģiniet izprast/izjust līdz dvēseles dziļumiem to, ka pat pašlaik, briesmīgās “Covid-19” sērgas jauna (ceturtā) triecienuzbrukuma gaidās, neraugoties uz atkārtotiem arodbiedrības aicinājumiem, nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem.

Un kāda, pie velna, nozīme, Pavļuta kungs, cik daudzskaitlīga/mazskaitlīga ir arodbiedrība? Māsu palīgi, sanitāri, slimnieku kopēji jūsu un jūsu vadītās ministrijas klerku acīs tik un tā paliek kaut kāda trešā šķira, kura var dzīvot ar tām kripatām, ko jūs viņiem atvēlat! Jūs neturat vārdu, Daniel Pavļut, nevis arodbiedrība!

LVSADA norāda: Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes 17. jūnija sēdē šķitis, ka beidzot izdevies novērst Veselības ministrijas nodomu ārstniecības personu darba samaksas mainīgajā daļā vairs neiekļaut Darba likumā paredzētās vispārējās piemaksas (par virsstundām, darbu svētku dienās, nakts darbu, u. c.) un Ministru kabineta noteikumu paredzētās speciālās piemaksas (piemēram, par darbu, kas saistīts ar īpašu risku).

Par spīti tam arodbiedrībām nav izdevies panākt, ka 2022. un 2023. gadā darba samaksas pieaugums tiek plānots arī jaunākajam medicīniskajam personālam (māsu palīgiem) un atbalsta jeb tehniskajam personālam. Veselības ministrija atteicās iekļaut to pat nākamā gada budžeta līdzekļu pieprasījumā, tajā pašā laikā plānojot darba samaksas pieaugumu ārstiem un māsām aptuveni 9% apmērā.

Kaut arī LVSADA iebildusi, ka šāda attieksme pret zemāk atalgoto personālu ir netaisnīga un diskriminējoša, Pavļuts iebildumus noraidījis, jo darba samaksas paaugstināšana tikai ārstiem un māsām, redz, pilnībā atbilstot jaunajam darba samaksas modelim, kas, Pavļutaprāt, esot “taisnīgs, elastīgs, motivējošs un caurspīdīgs”. InfoTOP.lv par to rakstīja jau jūlija sākumā –  un nekas nav mainījies!

Tāpēc, ņemot vērā Veselības ministrijas nostāju, LVSADA padome ir nolēmusi izvirzīt divas streika prasības: 1) paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam (nav ārstniecības personas) 2022., 2023. un 2024. gadā katru gadu par 5%; 2) paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām 2022., 2023. un 2024. gadā katru gadu visās kvalifikācijas grupās vienādi – par 10%.

LVSADA atgādina, ka atbilstoši Darba strīdu likumam Veselības ministrijai triju dienu laikā ir jāsniedz rakstveida atbilde uz saņemtajām prasībām.

Vai tā būs, to redzēsim, bet jau tagad skaidri redzams, cik nopietna patiesībā ir Pavļuta kantora reālā attieksme pret ārprātīgi bīstamo pandēmiju un cilvēkiem, kas cīnās pasludinātās kovidfrontes priekšējās līnijās.  

Tavs komentārs par rakstu: