• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Terēza Meja uz britu karoga un EK simbolikas fonaTerēza Meja samaksās par visu... Foto: Jasper Juinen/Bloomberg

Meja nocērt vēl gabaliņu astes «Breksita kaķim»

Nu jau varen lepno britu lordu un lēdiju iecerētā izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb “Breksits” iekrāsojas komiskos toņos. Sākotnēji briti “Breksitu” noteica ar precizitāti līdz sekundei. Tad atlika par divām nedēļām. Nu jau ES bez Lielbritānijas palikšot 31. oktobrī. Jautājums te ir viens: un kas mainīsies līdz 31. oktobrim?

InfoTOP.lv, pēc ārvalstu mediju materiāliem    

Skaidrs, ka britu džentlmeņi šo faktu ierakstīs Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) “kauna listē”: viņa 11. aprīlī pieņēma citu ES dalībvalstu līderu piedāvājumu atlikt “Breksitu” līdz, vēlākais, 31. oktobrim. Skaidrs, ka tas notika tāpēc, lai mēģinātu novērst Lielbritānijas izstāšanos no ES bez vienošanās. Šāds risinājums nebūtu patīkams ES, bet vēl vairāk problēmu tas sagādātu pašai Apvienotajai Karalistei.

Tomēr britu džentlmeņi to, šķiet, neapzinās un arī negrib saprast. Izskatās, ka parlamenta apakšpalātas (House of Commons) deputāti joprojām uzskata, ka zirgā ir “britu lauva”, kaut gan tas pārtapis par, labākajā gadījumā, “britu kaķi” – jā, pievilcīgu, jā aplam lepnu, tomēr kaķi, kuram Meja nupat nocirtusi gabalu krāšņās astes. Pat divus, jo viņa sākotnēji līdza “Breksitu” atlikt līdz 30. jūnijam.

Mejas un pārējo 27 ES valstu līderu vienošanās nozīmē papildus sešus mēnešus Lielbritānijai, lai atrastu “vislabāko iespējamo risinājumu”. Taču, ja britu džentlmeņi mazliet nepiebremzēs savu impērisko uzpūtību, var izrādīties, ka tā nebūs “Breksita kaķa” astes pēdējā amputācija.

Mejas “grēku saraksts” ir papildināts arī ar vēl vienu, no britu puses raugoties, principiālu piekāpšanos: Lielbritānijai tagad pavisam noteikti būs jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Lepnajiem džentlmeņiem nepatīkami varētu būt arī tas, ka Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) pieprasīja stingras garantijas, lai Lielbritānija šajā laikā neiejauktos svarīgu ES lēmumu pieņemšanā. Pagaidām Makrona priekšlikums tika noraidīts, tomēr “Breksita” atlikšanas jautājums tiks izskatīta arī ES samitā 21. jūnijā. Kas zin...

Pašlaik panāktais “Breksita” pagarinājums ir elastīgs un Lielbritānija var atstāt ES arī agrāk, tiklīdz būs ratificēta izstāšanās vienošanās. Tomēr Mejai var nepietikt laika jaunas vienošanās panākšanai, bet pašreizējo vienošanos, ko ratificējušas visas pārējās ES valstis, Lielbritānijas parlaments ir noraidījis jau trīsreiz.

Tavs komentārs par rakstu: