• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Lauku daktera figūriņaLabi lauku dakteram, nekad netrūkst draugu tam! Attēls: Pixabay

Melšot, cik labi būt lauku dakterim, tiks «sadalīti» 10 miljoni eiro

Tā vietā, lai turētu pērn doto vārdu un reāli palielinātu atalgojumu ne tikai ārstiem, bet arī māsām, ārstu un māsu palīgiem, sanitāriem – it sevišķi ārpus Rīgas, koalīcija ir izdiedelējusi no Eiropas Savienības (ES) mazliet naudas, ar ko “ārstniecības personas” vilinās uz depopulācijas noplicinātajiem Latvijas reģioniem.

Dzintars Zaļūksnis

Turklāt taisnības labad jāsaka, ka medicīnas personāla deficīts visai asās formās izpaužas arī Rīgas slimnīcās un poliklīnikās, tāpēc pirmām kārtām uzmanība tomēr būtu jāpievērš atalgojuma līmenim, kurš pašlaik ir, maigi izsakoties, nevienmērīgs. Tā māsu palīgiem, kuriem nepieciešama speciāla izglītība un kvalifikāciju apliecinošs sertifikāts (lieki teikt, ka to šie cilvēki iegādājas par saviem līdzekļiem), algas pamatlikme daudzviet tikai par 7 eiro (!) pārsniedz valstī noteikto minimālo algu. Īpaši labāka situācija nav arī medicīnas māsām, kuru trūkums pašlaik valstī ir visasākais.   

Ārstniecības personu piesaistīšanai darbam reģionos Veselības ministrija (VM) Zaļo un zemnieku apvienības (ZZS) tautumeitas Andas Čakšas vadībā plāno atvēlēt gandrīz desmit miljonus eiro. Lielākā daļa jeb 85% no šī finansējuma ir ES struktūrfondu līdzekļi, bet pārējie 15% – valsts finansējums.

Čakša, kā parasti, atzīst to, ko nevar neatzīt: jā, jā, veselības aprūpes sistēmā esot daudz problēmu, jo tā ilgstoši bijusi bez pietiekama finansējuma. Un tad kārtīgs uzsitien pa plecu gan sev, gan visai koalīcijas kompānijai: šī, raugiet, esot pirmā reize, kad izdevies atrast risinājumu, kā reģioniem palīdzēt ar ārstniecības personu nodrošinājumu. Tas iedzīvotājiem reģionos nozīmēšot labāku veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Kā šie 10 miljoni tiks “apēsti”, atvainojiet, sadalīti? “Finansiāli apjomīgs” atbalsts paredzēts ārstiem speciālistiem, ārstu palīgiem, māsām, māsu palīgiem, vecmātēm un fizioterapeitiem, kuri vēlēsies strādāt slimnīcās, ģimenes ārstu praksēs, psihiatrijas praksēs, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Speciālistus un māsas paredzēts piesaistīt četrās grupās – sirds un asinsvadu slimību jomā, onkoloģijā, bērnu aprūpē un garīgās veselības jomā. Galvenais nosacījums, lai saņemtu finansiālo atbalstu par darbu ārpus Rīgas, būs lēmums “šajā vietā” strādāt vismaz piecus gadus.

Piedāvātais atbalsta apmērs esot mērāms vairākos tūkstošos eiro un esot atkarīgs no specialitātes, ģimenes stāvokļa un bērnu skaita, piemēram, ģimenes ārstam, kurš no Rīgas gatavs pārcelties uz praksi Rēzeknē, kuram ir arī laulātais un divi bērni, atbalsts varētu sasniegt vairāk nekā 13 000 eiro, savukārt ģimenes ārstam, kurš gatavs nodot šo praksi jauna ārsta rokās, atbalsts būs mērāms 50% no ceturkšņa kapitācijas finansējuma.

Ministre informē, ka vislielākā interese par šo atbalstu ir tādām pilsētām kā Alūksne, Balvi, Gulbene, Jaunpiebalga, Liepāja, Sigulda, Tukums un Ventspils.

Kā būs praksē, to mēs vēl redzēsim. Protams, vienreizējs pabalsts arī ir laba lieta. Taču tas nāk un aizet, sevišķi ja cilvēks kopā ar ģimeni pārceļas uz jaunu dzīvesvietu. Tāpēc droši vien efektīvāk būtu šos 10 miljonus izmantot, lai kaut nedaudz paaugstinātu atalgojuma līmeni tiem medicīnas darbiniekiem, kam tas visvairāk vajadzīgs.

Vai ne, Čakšas kundze? Diezin vai jūs nopietni cerat, ka ar vienreizēju 10 000 eiro “prēmiju” izdosies atvilināt uz laukiem tūkstoti pilsētas dakteru. Turklāt – kā pēc medpersonāla pārcelšanās uz reģioniem ar darbaspēka deficīta problēmu galā tiks galvaspilsētas slimnīcas, kuras pagaidām vēl ir minimāli darbaspējīgas un ārstē cilvēkus no visas Latvijas?  

10 miljonu pietiktu, lai 10 gadu garumā ik mēnesi piemaksātu pie algas 100 eiro, piemēram, 833 medicīnas māsām vai māsu palīgiem. Dakteriem tā nav pietiekami vilinoša nauda, lai varētu sagaidīt, ka tie masveidā atteiksies no galvaspilsētas nodrošinātās komforta zonas.

17 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-06-01

  Paldies par rakstu ,Dzintar,Tev pilniga taisniba !

 2. MED DARB.
  2018-06-01

  Kapec ,tada atskiribas algas ,piem ,starp jelgavu un piem dobeles slimnicu?

  • med darb,
   2018-06-01

   JA,kam par to pajautat? Kas to izlemj?

   • janis
    2018-06-03

    Ka vadiba izlemj ,tadas algas maksa ,,,slimnicas vadiga ,ir kas algas lielakas sanem nepelniti !

 3. m,paligs!
  2018-06-01

  Vai tiesam masu paligam jastrada pa taDU ALGU ,?

 4. rasma
  2018-06-01

  PaLDIES DZINTAR!

 5. KARLIS
  2018-06-01

  Med,darbinieku algam jabut vienadam ,Kapec rigas slimn,maksa darb, lielakas algas ,Vai lauku slimnicam ,darbiniekiem nav vajadzigas algas pielikums ? UN vai tp izlemj pati slimnica ,cik tiek piemaksats darbiniekam ?kur paliek ieskaitita nauda ko ieskaita algam no ?

  • m,paligs!zaiga
   2018-06-01

   Varbut japrasa slimnicas vadibai ,kur nauda ?KApec tada atskiriba!!!!!!!!

 6. Asja
  2018-06-01

  Skaists raksts,paldies !

Tavs komentārs par rakstu: