• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vāciojas topošās koalīcijas partiju vadītājiHorsts Zēhofers (priekšplānā no kreisās), Angela Merkele un Martins Šulcs pēc sekmīgām sarunām par sarunām. Foto: dpa

Merkele vēl nav izveidojusi valdību, bet jau sola Eiropai «restartu»

Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel) ir paziņojusi, ka viņas “jaunā valdība” (partijas pagaidām gan ir vienojušās tikai par tās veidošanas sarunu uzsākšanu) cetīšoties “restartēt” Eiropu.

“Pasaule mūs negaida – mums Eiropā ir vajadzīgs jauns starts,” pēc vairāk nekā diennakti ilgušajām koalīcijas izveides sarunām pavēstīja Merkele. “Jauns starts Eiropai ir arī jauns starts Vācijai.”

Viņa atzina, ka, sākot tā dēvētās zondēšanas sarunas ar sociāldemokrātiem (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD), nav bijusi droša, vai abas puses spēs panākt vienošanos, ņemot vērā lielās atšķirības starp viņas vadītajiem konservatīvajiem un SPD.

Arī SPD līderis Martins Šulcs (Martin Schulz) par spīti savai personīgi labvēlīgajai attieksmei pret koalīciju ar Merkeles partiju atzina, ka garajās sarunās bijuši "vētraini brīži", taču galu galā sasniegts “izcils rezultāts” un viņš vienošanos iesniegs partijai apstiprināšanai, lai varētu sākt oficiālas koalīcijas veidošanas sarunas.

Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU) un viņu Bavārijas meitaspartijas Sociāli kristīgās savienības (Christlich-Soziale Union in Bayern, CSU) un centriski kreisās SPD vadītāji ir panākuši principiālu vienošanos sākt oficiālas koalīcijas sarunas, kurām pēc dažiem mēnešiem varētu sekot valdības izveide.

Starppartiju sarunās, ko vada Merkele, CSU līderis Horsts Zēhofers (Horst Seehofer) un SPD līderis Šulcs, partiju delegācijas ir saskaņojušas 28 lappušu dokumentu, kas kļūs par pamatu gaidāmajām oficiālajām sarunām. Dokumentā izklāstīti partiju kompromisi plašā jautājumu lokā, ieskaitot nodokļus, imigrāciju un veselības aprūpi, un solīts izveidot stabilu un efektīvu valdību.

Dokumentā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā, teikts, ka Vācija uzņemamo patvēruma meklētāju skaitu ierobežos līdz aptuveni 200 000 gadā. “Mēs nosakām, ka jauno iebraucēju skaitam (..) gadā nevajadzētu pārsniegt 180 000 līdz 220 000 robežu,” norādīts dokumentā.

Konservatīvais bloks CDU/CSU un SPD arī vienojušies atļaut mēnesī uzņemt līdz 1000 cilvēku bēgļu ģimeņu apvienošanas programmas ietvaros.

Valdības izveidošanas gadījumā partijas sola stiprināt eirozonu. “Mēs vēlamies (..) ciešā sadarbībā Franciju būtiski stiprināt un reformēt eirozonu, lai eiro varētu labāk izturēt globālās krīzes,” teikts dokumentā.

Dokuments arī liecina, ka SPD nav izdevies nodrošināt savu priekšvēlēšanu solījumu palielināt nodokļus bagātajiem – nav paredzēta vispār nekāda nodokļu paaugstināšana.

Tiek prognozēts, ka partiju sarunas par koalīcijas līgumu ilgs līdz aprīlim.

Tomēr SPD 21. janvārī paredzēta konference, kurā jāapstiprina sarunas par Merkeles vadītas “Lielās koalīcijas” atjaunošanu, un teorētiski sarunas var tikt arī noraidītas.

Tavs komentārs par rakstu: