• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
MUN režīma būtība no 2021. gada. Attēls: Shutterstock

Mikrouzņēmumiem pienācis «trūdēšanas laiks», bet maziem uzņēmējiem nāksies «tapt lieliem»

Tā arī neizdomājusi (vai vispār domājusi?), ko piedāvāt mazajiem un jaunajiem uzņēmējiem, Krišjāņa Artura Kariņa valdība ir nolēmusi piebeigt mikrouzņēmumus – precīzāk, būtiski ierobežot mikrouzņēmumu darbību, pakāpeniski izslēdzot  iespēju mikrouzņēmumiem būt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem, bet no 2021. gada 1. janvāra sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA) liedzot maksāt mikrouzņēmuma nodokli (MUN).

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Savukārt MUN maksātāja statusā jau reģistrētās SIA no 2022. gada vairs nevarēs būt MUN maksātājas.

Par mikrouzņēmuma darbiniekiem – izņemot to vienīgo īpašnieku – jau no nākamā gada būs jāmaksā visi darbaspēka nodokļi, kādus maksā normāli (pieņemam, ka padzīvojuši un stabili) uzņēmumi.

Proti, valdības akceptētās izmaiņas (tās vēl skatīs Saeima, bet vai jums ir kādas šaubas par šo izmaiņu likteni?) paredz, ka MUN režīmu var attiecināt tikai uz vienu personu – mikrouzņēmuma īpašnieku.

Turklāt arī tam šis režīms vairs nebūs pievilcīgs: MUN nodokļa likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā būs 25% pašreizējo 15% vietā, bet apgrozījuma daļai virs 25 000 eiro gadā – 40%.

PVN maksātājs (tātad uzņēmums, kura gada apgrozījums sasniedz 40 000 eiro) nevarēs kļūt par MUN maksātāju, bet, kļūstot par PVN maksātāju, ar nākamo gadu persona zaudēs tiesības piemērot MUN maksātāja statusu.

Tiesa, no likuma izslēgs MUN maksātāja darbinieka algas ierobežojums – 720 eiro mēnesī. Toties no 2021. gada 1. janvāra MUN maksātāja darbinieku algām piemēros darbaspēka nodokļus vispārējā kārtībā – iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālās apdrošināšanas iemaksas. Darbiniekiem, kuri jau strādā mikrouzņēmumos, būs noteikts pārejas periods līdz 2021. gada 30. jūnijam, kura laikā piemēros šobrīd spēkā esošo MUN regulējumu. Pēc šā datuma par visiem mikrouzņēmuma darbiniekiem (izņemot īpašnieku) būs jāmaksā darbaspēka nodokļi pilnā apjomā.

Latvijas Tirdzniecības un  rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atzina, ka piedāvājums nodokļa izmaiņām ir labāks par sākotnējo, tomēr norādīja, ka tas ir apgrozījuma nodoklis un šādi procenti no apgrozījuma   mazajiem uzņēmējiem nebūs panesami. Ja būs “tik straujš lēciens, domāju, ka tur viss beigsies,” rezumē Endziņš.

Tavs komentārs par rakstu: