• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karikatūra par klerku.Klerka domāšana: lai nu ko, bet no prēmijas mani neatraus! Zīmējums: Claudio Munoz/economist.com

Mikrouzņēmumu daļa «susuriņu» Vecgada prēmijās

Parūpējies, lai nepateicīgie pavalstnieki neiedomātos priecāties par jauno gadu, topošais valsts fīrers/duče vai vienkārši Vadonis – Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš – ar tīru sirdsapziņu pievēra acis uz to, ka viņa vasaļi sagādā gadumijas dāvaniņas/prēmijas saviem uzticamajiem sulaiņiem.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Formāli šo mēra laiku prēmiju piešķiršanu vēl vērtēšot Valsts kontrole, tak man gribētos teikt: necepieties! – pat ja kāds valsts kontrolieris ko atklās, tik un tā uzticamie kovidsusuriņi savu naudiņu jau būs saņēmuši, apēduši un, piedodiet, izkakājuši. Un neviens ne par ko neatbildēs, proti, neviens neko nezaudēs.

Labāk paraugieties (fui, es to tikai teorētiski, jo tik un tā jums zarna par tievu!), kā K.A.Kariņa ONG [organizētā NEnoziedzīgā grupa] ir izrīkojusies ar mazajiem uzņēmējiem, kas, kā atzīst liela daļa ekonomikas teorētiķu un praktiķu, ir tautsaimniecības skelets.

Šogad ieilgušais beigu akords pilnīgi plakanus saspiež visus, kas, paļaudamies uz to, ka valsts ievēros pašas pieņemtos noteikumus, vēl nav paspējuši ar godu un bez lieliem zaudējumiem likvidēt savus mikrouzņēmumus: no 1. janvāra mikrouzņēmumu nodokļu (MUN) maksāšanas režīmu var izmantot tikai pats mikrouzņēmuma īpašnieks. Savukārt par mikrouzņēmuma darbiniekiem jāpiemēro darbaspēka nodokļi vispārējā kārtībā. Darbinieka ienākumu no mikrouzņēmuma tagad apliek ar algas nodokli un darbinieku apdrošina kā darba ņēmēju. Tiesa, šīs apdrošināšanas saturs cik vārgs bija, tik palika.

Īsāk sakot, uz valsts nodrošinātu pensiju šobrīd var cerēt tikai naivais vai tāds, kas darbojas valsts/pašvaldību sektorā. Pārējiem veselīgāk pierast pie domas, ka nekādas pensijas nebūs!

No 1. jūlija mikrouzņēmumu darbiniekiem tiks piemērots vispārējais nodokļu režīms. Tiesa, vairs nebūs MUN maksātāja darbinieka algas ierobežojuma – 720 eiro mēnesī, bet kāda tam nozīme, ja, visdrīzāk, nebūs arī paša uzņēmuma?

Par MUN maksātāju vairs nevar kļūt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, MUN maksātāja statusu vairs nevar iegūt sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA). Un atkal jāsaka: kāda gan tam nozīme, ja MUN režīms ir kļuvis pagalam neizdevīgs? – tā likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā nu ir 25%, bet apgrozījumam, kas pārsniedz šo summu, nodokļa likme noteikta 40% (!) apmērā.

Uzsveru – runa ir par apgrozījumu! Tas nozīmē, ka katra kniepadata, pildspalva, dators vai, teiksim, starpplanētu raķete mikrouzņēmumam šogad izmaksā vismaz par ceturtdaļu, bet varbūt pat par 40% dārgāk nekā normālam uzņēmumam.

Pieņemu, ka vēl palikuši tādi, kam MUN režīms joprojām liekas pievilcīgs, bet man trūkst fantāzijas, lai saprastu, kas tie tādi ir. Lai gan sīkie uzņēmēji un iesācēji biznesā nekur nav pazuduši.

Jā, bet kas ir interesantākais,– ministriju susuriņu Vecgada prēmijās ir arī (neliela, bet tomēr!) daļa no naudiņas, ko valsts budžetā 2020. gadā ienesa MUN maksātāji. Šogad šīs daļiņas nebūs, bet susuriņi taču savas Vecgada prēmijas saņems, vai ne?

Tā ka valstī viss ir vislabākajā kārtībā!     

Tavs komentārs par rakstu: