• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
JRT nams pēc rekonstrukcijasTādam būtu jāizskatās JRT namam pēc rekonstrukcijas. Publicitātes foto: VNĪ

Milžu cīņas: «Rere» pret Zaigu Gaili

Šķiet, pirmo reizi būvfirma “Rere” varētu būt nopietni “iebraukusi grāvī”. Tas nenotika nedz pēc ugunsgrēka Rīgas pilī, nedz pēc Nacionālā mākslas muzeja piebūves grimšanas un plaisām vecajā ēkā, un pat ne pēc Zolitūdes traģēdijas – no visām šīm “lietām” rererieši ir ne tikai izlīduši sausi, bet arī, kā redzams, neko lielu nav mācījušies.

Dzintars Zaļūksnis

To, ka “Rere” joprojām jūtas zirgā un uzskata sevi par Latvijas politelites mīluļiem, liecina pašreizējais konflikts ar Zaigu Gaili, kura ir politelites ne mazāk mīlēta arhitekte. Kuram būs stingrāka aizmugure? To mēs redzēsim pēc šīs Milžu cīņas.

Pagaidām ar nelielu pārsvaru uzvar Gaile. VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valde ir pieņēmusi lēmumu lauzt līgumu ar Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas rekonstrukcijas būvnieku – pilnsabiedrību “Rere Būve 1”. Toties VNĪ turpinās sadarbību ar šīs ēkas renovācijas projekta autoru, pilnsabiedrību “Zaigas Gailes birojs un partneri”. VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna informē, ka jauns konkurss būvniecības darbiem tiks izsludināts jau augustā. 

AS “Rere Būve 1”  valdes priekšsēdētājs Valdis Koks šo NĪN lēmumu uzskata par “pilnīgi nepamatotu” (tas ir dabiski – ko gan citu viņš var teikt?) un, ja šis lēmums netikšot atsaukts, griezīšoties tiesā, prasot līguma laušanu atzīt par spēkā neesošu. Tiktāl fizika: galu galā tiesa izlems, kam taisnība.

Taču šajā vietā Koks nav spējis apstāties un iebraucis bīstamā lirikā, atbildību par būvdarbu slikto kvalitāti un kavētajiem termiņiem mēģinot novelt uz arhitektu biroju “Zaigas Gailes birojs un partneri”.

Un Gaile nekavējoties ir “pieteikusi karu lielo būvfirmu mafijai”. Īpaši sasauktā preses konferencē viņa ne tikai atgādināja “Rere Būve” sastrādātos “nedarbus”, bet arī paziņoja: “Kopš pagājušā gada jūlija, kad VNĪ parakstīja līgumu ar “Rere Būve 1”, mums šķita, ka viss notiks tā, kā jānotiek. Ir pagājis gads, un paveikti trīs procenti no visiem darbiem.”

Savukārt NĪN uzsver, ka lēmums par līguma laušanu pieņemts, jo būvnieka darbībā konstatēta virkne būtisku pārkāpumu. Tostarp darbi veikti neatbilstošā kvalitātē, pirms darbu uzsākšanas nav pienācīgi izpētīta projekta dokumentācija, ir izsniegti nepatiesi apliecinājumi, kā arī nav ievēroti nolīgtie termiņi un darba drošības noteikumi. 

Ko uz to var atbildēt Koka kungs? Ja nevēlas turpināt “karadarbību” un ar visai lielu ticamības pakāpi beidzot saņemt kāvienu arī par agrāk pastrādāto,– tad neko! 

Arī pati Gaile nav bez grēka, kur nu! Taču viņas darbība vairāk liecina par spēku nevis vājumu. Piemēram, atgādināšu, kā viņa pati “izgrūstīja” konkurentus, lai saņemtu ļoti vilinošo pasūtījumu projektēt JRT ēkas rekonstrukciju.  2013. gada augustā noslēdzās VNĪ organizētais arhitektūras metu konkurss “Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēku kompleksa rekonstrukcija”, kur pirmā vieta netika piešķirta, bet otrajā vietā ierindojās personu apvienība “MADE arhitekti un GAISSmets”, vienā no divām trešajām jeb pēdējām vietām atstājot pilnsabiedrības “Zaigas Gailes birojs un partneri” metu.

“MADE arhitekti un GAISSmets” saņēma 3000 latu prēmiju. “Zaigas Gailes birojs un partneri” un otrs trešās vietas laureāts – SIA “Jaunromāns un Ābele, arhitekti” – pa 2000 latu (šeit). Praktiski tūdaļ pilnsabiedrība “Zaigas Gailes birojs un partneri” par konkursa rezultātiem iesniedz sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB), argumentēdama, ka vērtēt metus pēc zemākās cenas nav pareizi. Sūdzību Gailes birojs drīz atsauca (šeit).

Un izrādījās, ka tas ir stratēģisks manevrs: gadu vēlāk, konkursā par JRT ēku kompleksa rekonstrukcijas skiču un tehniskā projekta izstrādi un autoruzraudzību uzvarēja pilnsabiedrība “Zaigas Gailes birojs un partneri”, kura piedāvāja... zemāko cenu – 948 tūkstošus eiro. Vienkārši sakot, zaudējusi tūkstoti 2013. gadā, Gaile ieguva gandrīz miljonu 2014. gadā.

Tāpēc var izrādīties: veltīgi “Rere būve 1” vadītājs tagad stāsta, ka Gailes biroja projektā esot atrasts vairāk nekā 100 kļūdu, no kurām 33 tādas, kas projekta turpmāku īstenošanu izslēdzot. Tāpēc “Rere Būve 1” esot pieņēmusi lēmumu drošības nolūkos pārtraukt darbus “problēmu zonā”, lai VNĪ kopā ar Gaili varētu “novērst kļūdas”.

Izkapts ir trāpījusies uz akmens.

Kam taisnība, kam nē, cerams, izlems tiesa. Tā būs materiālā puse. Taču, ja runājam par morālo aspektu, šis var izrādīties pēdējais “piliens” bīstami pilnajā rereriešu reputācijas kausā. Jebkurā gadījumā gaidāma interesanta cīkstēšanās.

P.S. JRT ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt 2021. gada sākumā. Rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro – 21 miljons atvēlēts būvdarbiem, bet 10 miljoni paredzēti būvuzraudzībai, tehnoloģijām un aprīkojumam, kā arī ārvalstu ekspertu darba apmaksāšanai. NĪN rīkotajā būvdarbu konkursā uzvarēja pilnsabiedrība “Rere būve 1”, kuru 2014. gadā izveidoja SIA “Re & Re” un SIA “Rere būve”. Tās piedāvājuma summa bija 20 985 321 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jeb 25 392 230 eiro ar PVN.  

Tavs komentārs par rakstu: