• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Maudas "krekliņu" lietusNauda Latvijā drīkst ienākt, bet tikai šāda. Foto: maxpixel

«Moneyval» ziņojums var kļūt par ieganstu jaunām represijām banku sektorā

Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam "Moneyval" noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola apgalvo, ka viņa “to jau sen ir zinājusi”, radot bažas par jaunu “iestudējumu” sēriju banku sektorā. Turklāt, kā jau Latvijā ierasts, šīs represijas skars ne tikai komercbankas, bet arī to klientus.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

“Moneyval” ziņojumā par Latviju skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts tāpēc, ka Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. “Moneyval” Latvijas rīcību par mazefektīvu atzīst divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.

Jūs domājat, ka no Latvijas finansistu puses skan iebildumi? Jo nav taču ziņu par to, ka citās Eiropas Savienības (ES) valstīs šogad ritētu tik sīva cīņa pret “čaulas” kompānijām, “neuzticamiem klientiem” un “naudas mazgāšanu”, kā tas Finanšu ministrijas vadībā notiek Latvijā, kur pusgada laikā no valsts ir izdzīti vismaz 2 miljardi, iespējams, ne visai “tīras” naudas.

Nekā nebija! Reizniece-Ozola acīmredzami nolēmusi “Moneyval” ziņojumu izmantot, lai turpinātu savu naudas aizgaiņāšanas kampaņu. Latvijai esot jāapzinās finanšu noziegumu nopietnība, par “attiecīgajiem noziegumiem” piemērojot arī reālus cietumsodus, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” ir paziņojusi mūsu finanšu ministre. Mēs, redz, nesaprotot, cik nopietni esot finanšu noziegumi, un nespējot vai negribot piemērot tādus sodus, lai tiem būtu atturošs spēks! “Šobrīd sanāk, ka naudu mazgāt, nelegāli iegūtus līdzekļus legalizēt ir labs bizness, jo nav baiļu no nopietniem sodiem,” bargi ducina Reizniece-Ozola, pie vienas ieskriešanās neaizmirstot, ka nāk vēlēšanas un pašas partijai šajā sakarā vajadzētu kādu bonusiņu. Tāpēc viņa norāda, ka “Moneyval” vērtējums neesot “kritisks attiecībā uz Latvijā pieņemtajiem likumiem, bet par prasmi novest atklātos finanšu noziegumus līdz notiesājošam spriedumam”. Tātad vainīga nevis pirmā un otrā vara, kurā dominē Danas Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), bet gan trešā vara – “gan prokuratūra, gan tiesas, gan arī policija”, kurai tak jāspēj “demonstrēt, ka šādi pārkāpumi tiek uztverti nopietni un katrs, kuram pienākas, saņemtu nopietnus sodu”.

Latvijai gada laikā praksē esot “jāparāda nopietns progress attiecīgajā jautājumā”. Pretējā gadījumā Latviju varot “iekļaut pelēkajā sarakstā, kas savukārt nozīmēs arī sliktākus kredītreitingus.” Jā, tas nu ir nopietni! Jau tagad Latvijas ārējā kredīta pārfinansētāji nevar atrast vietas, kur varētu saņemt kaut vai tādus pašus procentus, kādus mūsu nodokļu maksātāji atdod par Ivara Godmaņa un Valda Dombrovska ņemtajiem “starptautiskajiem aizdevumiem”.

Ja Latvijas kredītreitingu samazinās, drīz vien par ārējo parādu apkalpošanu atdosim nevis vienu, bet divus miljonus dienā. Kā bankā! Bet Reizniece-Ozola par to būs brīdinājusi.

Tavs komentārs par rakstu: