• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis kariņš ar kolēgāmMēs protam jauki smaidīt, un ar to pietiek! Foto: Ministru kabinets

Mums «aizbrauc jumts»

Jau vairs nav labi. SKDS pētnieki nupat atklājuši, ka valdības darba vērtējums šā gada maijā sasniedzis “vēsturiski augstāko līmeni”. Savukārt pavisam cita kantora – Austrālijā bāzētās starptautiskās bezpeļņas pētījumu organizācijas Ekonomikas un miera institūts (The Institute for Economics & Peace, IEP)  jaunākais pētījums uzrāda, ka šobrīd, “pasaule pirmo reizi piecos gados kļuvusi nedaudz drošāka”.

Dzintars Zaļūksnis

Kādam, nudien, “brauc prom jumts” un laiks apmeklēt psihiatru – vai nu pētniekiem un tiem, kas viņiem tic, vai arī tiem, kas ar katru ādas poru jūt, ka tie nav nekādi pētījumi, bet gan bezkaunīga propaganda.

Cienījamās organizācijas SKDS tradicionālais valdības darba vērtējums, lai arī joprojām negatīvs, maijā esot sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni. Iespējams, arī tā var “pētīt”, tikai tad gribētos uzzināt mazliet vairāk par šā pētījuma metodiku, citādi neatstāj pārliecība, ka pētījuma fokusgrupa lokalizējusies pamatā divās galvaspilsētas vietās – Brīvības bulvārī 36 un Jēkaba ielā 11. Vai varbūt veiktās aptaujas preambulā bija stingri piekodināts, ka Krišjāņa Artura Kariņa kabinets vēl nav nosēdējis hrestomātiskās 100 dienas, tāpēc par to “vai nu labu, vai neko”? Jautājums tiem, kas uzskata, ka valdība tiešām ir ko nebūt vērā ņemamu paveikusi,– kas konkrēti ir šis “vērā ņemamais”? Šā gada budžetu piesaukt būs, maigi izsakoties, netaisnīgi: pirmkārt, tik vēlu budžets pieņemts pirmo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē. Otrkārt, tas pamatā balstās uz aizgājušā, tagad (pamatoti) par nederīgu un kaitīgu atzītā Māra Kučinska-Aivara Lemberga bloka iestrādnēm. Taču, vai pašreizējā piecīšu koalīcija jau ir pierādījusi, ka būtu kaut vai par matu labāka nekā iepriekšējā, troikas koalīcija? Ja ir, tad – kur un kā? Bet patiesībā nemaz nav tik traki!      

Proti, SKDS 2019. gada maijā nu laikam tak Latvijas iedzīvotājiem lūdzis norādīt, kā viņi patlaban vērtē Latvijas valdības darbu. Jā, vairākums iedzīvotāju ar Ministru kabineta darbu arvien ir neapmierināti: valdības darbs kopumā novērtēts ar mīnus 25 punktiem. Taču šie mīnus 25 punkti ir valdības augstākais vērtējums kopš 2008. gadā notikušās vēsturiskās “Pareksa” glābšanas Ivara Godmaņa vadībā! Tādas, lūk, mums valdības. Tiesa, neesmu pārliecināts, vai Kariņa kabinets tiešām ir labāks nekā Kučinska vai Laimdotas Straujumas, vai tā paša Godmaņa kabinets. Un kā domājat jūs?

Sajūtu, ka arī globāli kaut kas sagājis sviestā nostiprina SKDSesiešu kolēģi globusa pretējā pusē: IEP pētnieki apgalvo, ka pašlaik pasaule pirmo reizi piecos gados esot kļuvusi nedaudz drošāka, lai gan joprojām esot ”ievērojami mazāk mierīga nekā pirms desmit gadiem”. Really, men? Sīrijas un “Islāma valsts” krīze būtu beigusies? ASV, Ķīnas un Krievijas ambīcijas mazinājušās? Irāna un Ziemeļkoreja “nomierinātas? Noslēgts jauns kodolieroču ierobežošanas līgums? Sankciju kari pierimuši? Galu galā – Ukrainā vairs nekaro, bet NATO un Krievija sākušas ja ne sadarboties, tad sarunāties?

Nē taču! “Miera indekss”, izrādās, ir pulka teorētiskāks jēdziens, kura atbilstība realitātei ir stipri nosacīta.

Kopš 2007. gada IEP Miera indekss tiek veidots, analizējot 23 dažādus kvantitatīvus un kvalitatīvus rādītājus, tostarp slepkavību līmeni, ieroču pieejamību, terorisma ietekmi, bruņotu karavīru īpatsvaru no kopējā iedzīvotāju skaita. Solīdi, solīdi. Tikai secinājumi tiek jūtami pārlieku vispārināti, lai gan atsevišķu valstu vērtējums, iespējams, ir daudz tuvāk realitātei. Tā Globālajā miera indeksā pasaules mierīgākās valsts statusu jau kopš 2008. gada saglabā Islande. Pirmajā piecniekā atrodas arī Jaunzēlande (it kā tur pavisam nesen nebūtu bijis Kraistčērčas slaktiņa), Portugāle, Austrija un Dānija.

Nav iebildumu pret reitinga lejasgalu: pēdējā, 163. vietā atrodas Afganistāna, bet virs tās ierindojušās Sīrija, Dienvidsudāna, Jemena un Irāka.

25 vismierīgāko valstu vidū ir 17 Eiropas valstis. Latvija Globālajā miera indeksā šogad ieņem 35. vietu, gada laikā nezin kāpēc (vai varbūt ir jēga pajautāt NATO propagandistiem?) noslīdot par piecām pozīcijām, taču joprojām apsteidzot abas pārējās Baltijas valstis. Arī Igaunija un Lietuva indeksā zaudējušas pagājušā gada pozīcijas – Igaunija noslīdējusi par četrām vietām un ieņem 37. vietu, bet Lietuva zaudējusi divas pozīcijas un atrodas 38. vietā. Prieks, kur tu rodies! Tātad Rīgā varam justies mierīgāk nekā Tallinā un Viļņā? Kāpēc? Vai tam ir kāds sakars ar Ādažu poligonu un spāņu lidotāja raķeti, ko viņš kļūdas dēļ iešāva Igaunijas purvā?

Šķiet, tomēr nav vērts nopietni paļauties uz šādiem pētniekiem un labāk vērtēt pašiem. Tikai atliek pavisam nenozīmīgi faktori: kāds taču viņiem par šo rosīšanos maksā! Un kāds šos pētījumus “pasniedz” kā vienīgo un īsto patiesību.

Bet mēs esam pie tā tiktāl pieraduši, ka ļaujam sev iestāstīt pilnīgas mulķības. Mīļa miera labad? Vai varbūt esam pārāk labi audzināti un pārāk lojāli jebkurai varai un jebkādai propagandai.   

Tavs komentārs par rakstu: