• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Saudītu sieviete pie auto stūresViena no pirmajām saudītu autovadītājām. Foto: Reuters

Mūsu «sabiedroto» saudītu sievietes beidzot var sēsties pie stūres

ASV un arī Latvijas nesatricināmo sabiedroto valstī Saūda  Arābijā no 24. jūnija sievietēm atļauts vadīt automašīnu. Tādējādi tiek izbeigts pasaulē pēdējais aizliegums  sievietēm sēsties pie auto stūres.

Daudzas šīs valsts sievietes jau tūlīt pēc pusnakts izmantoja iespēju un izbrauca pilsētu ielās, pēc tam sociālajos tīklos daloties ar foto un video, kuros viņas redzamas, vadot auto.Pagājušā gada nogalē varasiestādes nolēma, ka  sievietēm  būs atļauts vadīt vieglās un kravas automašīnas, kā arī motociklus.

Daudzām   sievietēm  aizlieguma atcelšana var ievērojami uzlabot ikdienu, izbeidzot atkarību no privātiem šoferiem un radiniekiem vīriešiem, lai pārvietotos ar automašīnu.Saūda Arābija šomēnes sāka izsniegt autovadītāju apliecības  sievietēm, no kurām daudzas nomainījušas ārvalstīs iegūtās tiesības pret Saūda Arābijas dokumentu, nokārtojot praktisko testu.

Konsultāciju firma "PricewaterhouseCoopers" aplēsusi, ka līdz 2020. gadam Saūda  Arābijā autovadītāju apliecību varētu iegūt aptuveni trīs miljoni sieviešu.

Līdz šim  Saūda  Arābijā, kas ir teokrātiska islāma monarhija, kurā ir spēkā šariāta likumi, konservatīvie garīdznieki bija attaisnojuši šo aizliegumu, apgalvojot, ka  sievietēm  trūkst automašīnu vadīšanai nepieciešamo prāta spēju, ka aizlieguma atcelšana graus tikumības normas un piedāvājot citus līdzīgus argumentus. Viens no garīdzniekiem pat sacīja, ka autovadīšana kaitējot sieviešu olnīcām.

Daudzām sieviešu tiesību aktīvistēm par šī aizlieguma pārkāpšanu tika piespriesti cietumsodi.

Aizlieguma atcelšana ir daļa no Saūda Arābijas kroņprinča Mohameda bin Salmana Al Saūda (angļu: Mohammad bin Salman Al Saud) centieniem padarīt valsti atvērtāku un mainīt tās publisko tēlu. Šogad pirmo reizi kopš astoņdesmitajiem gadiem valstī tika atļauta arī kinoteātru darbība.

Kopš Salmans pērnā gada jūnijā kļuva par kroņprinci un faktisko valsts vadītāju, sievietēm Saūda  Arābijā atļauts arī apmeklēt futbola spēles un koncertus, nodarboties ar daudziem sporta veidiem, apmeklēt īpašus sieviešu fitnesa centrus, kā arī sākt pašām savu biznesu bez vīra vai vīriešu dzimuma radinieka atļaujas.

Taču šīs reformas aizēnojusi sieviešu tiesību aktīvistu aizturēšana. Vēršanās pret   sievietēm  aktīvistēm tiek uztverta kā solis ar divējādu vēstījumu. Tas domāts, lai nomierinātu reformu satrauktos garīdzniekus un uzsvērtu, ka Saūda  Arābijā vienīgais pārmaiņu avots ir kroņprincis.

Tavs komentārs par rakstu: