• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ģimene ar savām "sapņu mantām"Latvijas vidusslānis: katrs ar savu sapnīti... Attēls: Shutterstock

Nabagu «vidusslānis»

Izrādās, ka vidējam latvietim tik ļoti gribas būt turīgam, ka viņš, pielipinājis ledusskapim magnētiņu Made in USA: If you can dream it, you can do it!* – sāk tam ticēt un vienā jaukā brīdī uzskatīt, ka tā arī ir! Es esmu vidusslānis, es esmu vidusslānis, tāds letiņš trallina un beigu beigās – tieši pirms Saeimas vēlēšanām! – izrādās, ka prātā paviegla kļuvusi lielākā daļa sabiedrības.

Dzintars Zaļūksnis  

Kā gan citādi izskaidrot to, ka vairāk nekā puse jeb 52,6% Latvijas iedzīvotāju savas mājsaimniecības pieskaita vidusslānim? – šādu diagnozi uzrādot “Swedbank” finanšu institūta veiktā pētījuma rezultāti. Pētījums, proti, ir bijis par gaužām plāno “sabiedrības vidusslāni Latvijā”. Sasodīts, dārgie skandināvu baņķieri, jūs, atvainojiet, pēdējās realitātes paliekas esat austerēs apēduši? Vai arī šim “pētījumam” mērķis ir bijis pierādīt, ka banku noteiktā maksa par to pakalpojumiem ceļama kārtējās debesīs, jo lielākā daļa Latvijā dzīvojošo dīvainīšu no sevis iedomājas “vidusslāni”?   

Cilvēki, ja jūs piedalījāties šajā pētījumā, noteikti izlasiet un ielāgojiet, ko, prezentējot pētījumu, atgādināja “Swedbank” finanšu institūta eksperte Evija Kropa: iedzīvotāju vidusslānis ir sabiedrības grupa, kas sniedz ne tikai būtisku pienesumu valsts budžetā (ar to mums visiem nav problēmu, jo nodokļi patiešām “apēd” lielāko daļu ienākumu) un veicina valsts ekonomikas izaugsmi (vai tiešām?), bet arī mazina sociālo nevienlīdzību, radot labāku kopējo noskaņojumu sabiedrībā.

Un tagad paskatieties spogulī un godīgi atzīstieties, vai jūs tur redzat kādu, ko neapgrūtina nekādi parādi, kādu, kas regulāri pāris tūkstošus eiro ziedo labdarībai? Kādu, kas nekad nepaiet garām nabadziņiem, kurš lūdz kādu grasi pārtikai? Vai spogulī smaida cilvēks, kas uzdāvina simtnieku kaimiņam, kurš pēc komunālo rēķinu nomaksas palicis bez iztikas līdzekļiem, bet, jaunu mašīnu pērkot, iepriekšējo, piecus gadus veco krāmu par dažiem simtiem eiro pārdod nabaga moldāviem vai baltkrieviem? Vai spogulī raugās cilvēks, kas bez problēmām un līzinga spēj nopirkt jaunu viedtālruni, smart televizoru, Apple datoru? Cilvēks, kas vismaz vienreiz gadā kopā ar ģimeni vismaz nedēļu atpūšas kādā ārvalstī citā pasaules malā? Nē? Tad kāpēc sevi mānāt? Atbilstoši Eiropas statistikas biroja “Eurostat” metodikai vidusslānim piederīgs cilvēks to visu var atļauties, turklāt VIENLAICĪGI.

Ja ticēt jums, “Swedbank” aptaujātie, lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav to sīko sadzīves problēmu, ar ko piebārstīti visi sociālie tīkli un pat varai kalpojošie plašsaziņas līdzekļi.

Tomēr saskaņā ar "Swedbank" aptaujas datiem, vairums jeb 52,6% Latvijas iedzīvotāju savu mājsaimniecību vērtē kā vidusslānim piederošu, savukārt 39,4% – zem vidusslāņa, 4,6% bija grūti sniegt atbildi uz šo jautājumu, bet 3,4% iedzīvotāju savu mājsaimniecību pieskaita virs vidusslāņa esošajām kā turīgāku par to.

Ko tas nozīmē vienkāršā valodā? Ka stulbas ilūzijas nelolo 39,4+3,4=42,8% Latvijas iedzīvotāju. Vēl 4,6% šaubās. Bet pārējie nodarbojas ar pašhipnozi – un visai sekmīgi.

Taču, protams, tas viss ir tāds sapnītis vasaras naktī. Patiesībā, kā atzīst paši pētījuma veicēji (un uzslava viņiem par to!), tikai 10% pētījuma respondentu spēj izpildīt paši savus vidusslāni definējošos kritērijus – viņiem pieder nekustamais īpašums, viņi bez grūtībām var atļauties segt savus ikmēneša obligātos maksājumus, kredītmaksājumus un vismaz reizi gadā var atļauties doties vismaz septiņu dienu ilgā ārvalstu ceļojumā. No iekļūšanas kārotajā vidusslānī lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju attur ārvalstu ceļojumi un grūtības segt ikmēneša obligātos tēriņus. Tas apliecina, ka ienākumu apmērs vien nenozīmē piederību vidusslānim – augot ienākumiem, rodas vēlme palielināt arī izdevumus un saglabājas izaicinājums šīs divas pozīcijas samērot, skaidro Kropa.

Un te nu būs īsta kognitīvā disonanse! – gandrīz 60% iedzīvotāju sliecas domāt, ka vidusslānim ir pieskaitāmi ne vairāk kā 30% līdzpilsoņu. Tajā pašā Latvijas iedzīvotājs uzskata mājsaimniecību par piederošu vidusslānim, ja ikmēneša ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir vismaz 810 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Pētījuma rezultāti liecina, ka pašu aptaujāto aplēstais vidusslānim raksturīgo ienākumu apmērs uz katru ģimenes locekli ir nepilniem 29% no tiem iedzīvotājiem, kuri sevi pie tā pieskaita.

Starp citu, aptaujātie pilsoņi par turīgām uzskata mājsaimniecības, kur katram cilvēkam ģimenē ik mēnesi rocība pārsniedz 2600 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Kā definēt tos, kam ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir robežās no 810 līdz 2600 eiro? Pusturīgi? Vai varbūt vidusbagāti? Vai varbūt “tādi nemēdz būt”? Vai tomēr tieši tas varētu būt īstais vidusslānis?

Iedomās strauji augošā Latvijas vidusslāņa pārstāvji uz muļķīgiem jautājumiem neatbild!

* Ražots ASV: Ja tu vari par to sapņot, tu vari to izdarīt! (angļu val.)

Tavs komentārs par rakstu: